Juglonun allelopatik etkisinin doku kültürü şartlarında araştırılması
Researching allelopathic effeect of juglone in tissue culture conditions
- Tez No: 457803
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada dört farklı bitki tohumunun (kabak, biber, patlıcan, acur) çimlenme ve çimlenme sonrası fide büyümeleri üzerine juglonun allelopatik etkileri araştırılmıştır. Tohumlar Petrilerde 25°C' de çimlendirilmiştir. Juglon 0,001mM, 0,01mM, 0,1mM ve 1mM olmak üzere dört farklı konsantrasyonda uygulanmış ve kontrol (saf su) grubu ile karşılaştırılmıştır. Tohumların çimlenme oranları 7 gün boyunca kaydedilmiş ve 7. günde fidelerin kök- gövde uzunlukları, kuru-yaş ağırlıkları ölçülmüştür. Ayrıca, kabak ve acur tohumlarının sadece embriyolarının, biber ve patlıcan tohumlarının ise endospermli embriyolarının besi ortamına ekimi yapılmıştır. Tohumlar dört farklı konsantrasyonda juglon içeren besiyeri ve kontrol (juglonsuz) besiyerine ekim yapıldıktan sonra doku kültürü şartlarında 3 hafta büyütülmüştür. Sonuç olarak; bütün tohumlarda hem Petri hem de doku kültürü ortamlarında juglon konsantrasyonu arttıkça tohum çimlenmesi ve fide büyümesi olumsuz yönde etkilenmiştir. Yani, juglon konsantrasyonu arttıkça büyüme de azalmıştır. Diğer taraftan, 0,1 ve 1 mM gibi yüksek juglon konsantrasyonlarına maruz kalan doku kültüründeki fidelerin yapraklarında solgunluk ve kök uçlarında kararma gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, juglone's allelopathic effects on seed germination and seedling growth of four diffirent plant species (aubergine, gherkin, pepper, zucchini) were investigated in both Petri dishes and tissue culture conditions. The seeds were germinated at 25°C. Juglone was applied in four diffirent concentrations (0.001mM, 0.01mM, 0.1mM and 1mM) and compared with control (distilled water). Germination of the seeds were recorded for 7 days and seventh day lenght and wet and dry weights of root and shoot of the seedlings were measured. In addition, only embrios of zucchini and gherkin seeds and embrios with endosperm of pepper and aubergine seeds were transferred into the nutrient medium. After planting the embrios into the nutrient medium containing four different juglone concentrations and control medium ( without juglone), they were keeped under tissue culture conditions to grow for 3 weeks. In conclusion; both seed germination and seedling growth of all the seeds in both Petri dishes and tissue culture medium were seen effected by juglone negatively depending on it's concentration. That is, growth of seeds was decreased with increasing of the juglone concentrations. On the other hand, withered leaves and blackened root tips were observed in the seedlings of the tissue cultures exposed to high juglone concentrations such as 0.1 and 1 mM.