Juglon ve ceviz ekstraktının ratlarda serotonin ve dopamin nörotransmitterleri üzerine etkileri
Effects of juglone and walnut extract on serotonin and dopamine neurotransmitters in rats
  1. Tez No: 972797
  2. Yazar: ŞENER ÇİNTESUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN, DOÇ. DR. BANU MANSUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyokimya, Biology, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
5-hidroksitriptamin,5-HT (serotonin) ve 3,4-dihisroksifenetilamin (dopamin) merkezi ve çevresel sinir sisteminde önemli fonksiyonları bulunan nörotransmitterlerdir. Merkezi sinir sisteminde serotonin metabolizması genellikle duygu durum bozuklukları, depresyon ve anksiyete gibi mental rahatsızlıklarla ilişkilendirilmiştir. Dopamin metabolizmasının ise ödül algısı, anhedoni ve motivasyon gibi mental süreçlerin yanı sıra nörodejeneratif hastalıkların etiyolojisiyle de bağlantılı olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışmada ceviz (Juglans regia L.) meyvesinin etanolik ekstraktı ile cevizde doğal olarak bulunan ve onun allelopatik etkisinden sorumlu olan 5-hidroksi-1,4 naftakinon (juglon)'un ratlarda serotonin ve dopamin seviyeleri üzerine etkileri araştırıldı. Bu doğrultuda çalışmanın in vitro safhasında ceviz ekstraktının juglon içerik analizi ve karakterizasyonu gerçekleştirildi. Ceviz ekstraktı ve juglonun sitotoksik dozları ve reaktif oksijen türleri (ROS) üretimine etkisi belirlendi. In vivo çalışmalarda ise ratlara gavaj ile farklı konsantrasyonlarda juglon ve ceviz ekstraktı uygulaması yapıldı. Çalışmanın sonunda serum ve beyin dokusu serotonin ve dopamin seviyeleri ölçüldü. Serum, beyin ve karaciğerdeki total oksidan seviye (TOS) ve total antioksidan seviye (TAS) belirlendi. Elde edilen TOS değerleri TAS değerlerine bölünerek Oksidatif stres İndeksi (OSI) hesaplandı. In vitro çalışmalarda ceviz ekstraktı ve juglonun düşük dozlarında sitotoksisite ve ROS üretiminin yüksek dozlara kıyasla daha az olduğu saptandı. Fare fibroblast hücre soyları (L929) üzerinde ceviz ekstraktının IC50 dozu 24 saatte 2,871 mg/ml, 48 saatte 1,170 mg/ml ölçülürken juglonun IC50 dozu 24 saatte 27,25 µM, 48 saatte ise 7,901 µM olarak bulundu. In vivo çalışmalarda rat serum ve beyninde gruplar arasında serotonin seviyesine ilişkin istatistiksel anlamlı bir fark tespit edilmedi. Serumdaki dopamin seviyeleri ceviz ekstraktı ve yüksek dozda juglon uygulanan grupta kontrol grubuna kıyasla bir miktar daha yüksek olsa da anlamlı bir fark belirlenmedi. Beyin dopamin seviyesi ise ceviz ekstraktı ve yüksek dozda juglon uygulanan gruplarda kontrole kıyasla önemli ölçüde yüksek bulundu. OSI değerleri karşılaştırıldığında serumda kontrol grubunda OSI'nin diğer gruplara kıyasla daha düşük olduğu ancak beyin ve karaciğerde OSI'nin ceviz ekstraktı ve juglon uygulanan gruplarda kontrol grubuna kıyasla düşük olduğu belirlendi. Elde edilen verilerden hareketle ceviz ekstraktı ve juglon uygulanan ratlarda beyinde dopamin miktarının önemli ölçüde yükseldiği ve oksidatif stresin azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
5-hydroxytryptamine, 5-HT (serotonin) and 3,4-dihydroxyphenethylamine (dopamine) are neurotransmitters with important functions in the central and peripheral nervous system. Serotonin metabolism in the central nervous system has often been associated with mental disorders such as mood disorders, depression and anxiety. It has been understood that dopamine metabolism is related to the etiology of neurodegenerative diseases as well as mental processes such as reward perception, anhedonia and motivation. In this study, the effects of ethanolic extract of walnut (Juglans regia L.) fruit and 5-hydroxy-1,4 naphthoquinone (juglone), naturally found in walnuts and responsible for its allelopathic effect, on serotonin and dopamine levels in rats were investigated. For this purpose, juglone content analysis and characterization of walnut extract was carried out. In the in vitro phase of the study, the effects of walnut extract and juglone on cytotoxic doses and reactive oxygen species (ROS) production were determined. In vivo, different concentrations of juglone and walnut extract were applied to the rats by gavage. Subsequently, serum and brain tissue serotonin and dopamine levels were measured. Total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAS) in serum, brain and liver were determined. Oxidative stress Index (OSI) was calculated by dividing the obtained TOS values by TAS values. In vitro studies showed that, cytotoxicity and ROS production were found to be less at low doses of walnut extract and juglone compared to higher doses. The IC50 dose of walnut extract on mouse fibroblast cells (L929 cell line) was 2.871 mg/ml in 24 hours and 1.170 mg/ml in 48 hours, while the IC50 dose of juglone was 27.25 µM in 24 hours and 7.901 µM in 48 hours. In vivo studies showed that, no statistically significant difference in serotonin levels was detected between the groups in rat serum and brain. Although dopamine levels in the serum were slightly higher in the walnut extract and high-dose juglone administered group compared to the control group, no significant difference could be detected. Brain dopamine levels were found significantly higher in the walnut extract and high dose juglone groups compared to the control group. When the OSI values were compared, it was determined that the OSI in the serum was lower in the control group compared to the other groups, but the OSI in the brain and liver were lower in the walnut extract and juglone applied groups compared to the control group Based on the data obtained, it was determined that the amount of dopamine in the brain increased significantly and oxidative stress decreased in rats treated with walnut extract and juglone.