Yabancı dilde (İngilizce) kelimeyi bağlam içinde öğreten bir 3D eğitsel oyun geliştirme
Development of a 3D – educational game that teaches English words in context
- Tez No: 457852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜRK KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bugün, yabancı dil ilkokul yaşında başlayan, ömür boyu öğrenilmesi gereken bir ihtiyaç haline gelmiştir. Çoğunlukla bireyler için ilkokuldan lisans bitene kadar aldıkları yabancı dil eğitimi sonuç vermeyen başarısız ve sıkıntılı bir süreçtir. Yabancı dil öğretiminin önündeki en büyük engellerden birisi ise kelime öğrenme güçlüğüdür. Kelime öğrenebilmek için her türlü yol denenmesine rağmen henüz kolay ve kalıcı öğrenmeyi sağlayabilecek eğlenceli bir araç geliştirilememiştir. Kelime öğrenme sürecinde, onlarca anlamı olan kelimelerle karşılaşılabilir. Öğrencinin okuduğu metin içinde doğru anlamın hangisi olduğuna karar vermesi oldukça güçtür. Bunu yapabilmek için her anlamı metne oturtarak doğru anlamı bulana kadar deneyecektir. Harcanılan zamanı bir kenara bırakırsak öğrencilerin bu işi yaparken dil öğrenmenin zevkine varmaktan ziyade dil öğrenmekten sıkıldıklarını ve yabancı dile olan ilgilerinin azaldığı görülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında öğreneni ezberden kurtaracak, muhakeme gücünü ve sezgilerini güçlendirecek“Kelimeyi Bağlam İçinde Öğrenme”metodunu kullanarak yabancı dil (İngilizce) öğrenmeyi kolaylaştıracak olan 3DEKELO adında eğitsel bir oyun geliştirilmiştir. Geliştirilen 3D oyun öğrenenlere metin içinde kelimeyi nasıl öğreteceklerini sezgisel olarak öğretmektedir. Elde edilen sonuçlar kelimelerin bu oyun aracılığıyla başarılı bir şekilde öğretilebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, foreign language learning is a necessity for lifelong learning which begins at the primary school stage. In most cases foreign language education is an ineffective and gruelling period of time until graduation from university. One of the biggest obstacles in language education is difficulties in vocabulary learning. A word usually has more than one meaning, some of them even have more than twenty-five meanings. It is very difficult for learners to choose the meaning which best fits the context. In order to perceive the correct meaning of the word according to the context, learners have to give it a try until they decide on the best word which fits. Even if we do not consider the amount of time which is spent on this, we should definitely consider that it decreases the desire to learn languages. Therefore, it were developed 3D educational game which will transform the vocabulary learning process into an entertaining game by using the pedogogic method 'Vocabulary Learning in Context' in this master thesis. Developed 3D game was called 3DEKELO. It teaches students how they will leran the world in context. The obtained results show that the word is successfully taught through the game.