Peyzaj mimarlağında kullanılan gölge elemanlarının irdelenmesi üzerine bir araştırma
An Evaluation of shading elements usad in landscape architecture
- Tez No: 45793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEYZAJ MİMARLI?INDA KULLANILAN GÖLGE ELEMANLARININ İRDELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Çiğdem GÖRENEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Halim PERÇİN 1995, Sayfa : 75 Jüri : Prof. Dr. Hayran ÇELEM Doç. Dr. Halim PERÇİN Doç. Dr. Yalçın Özgen Artan kentleşme ve sanayileşme ile birlikte şehirlerde yaşam gün geçtikçe daha dayanılmaz bir hal almaktadır. Kent yaşamının getirdiği bu etkiden kaçabilmek için insanlar doğaya yönelmektedirler. Kent yaşamı bu yönelmeyi küçük ya da büyük kent parkları ve açık yeşil alanlarla karşılamaktadır. Açık yeşil alanların planlanmasında gerek mekan oluşturmak, gerekse güneşten korunarak dinlenme imkanı sağlamak amacı ile kullanılan gölge elemanları peyzajın önemli bir unsurunu oluşturmaktadır. Bu elemanların görsel etkileri ve çevreyle oluşturdukları uyum ya da kontrastın yanısıra kullanılan bölgenin iklim şartlarına olan uygunluğu da planlamada önemlidir. Gölge elemanlarının gerek görsel etkileri, gerekse kullanımda öne çıkan özellikleri kullanılan malzeme kadar gölge elemanlarının konstrüksiyonuna da bağlı olarak oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis AN EVALUATION OF SHADING ELEMENTS USED IN LANDSCAPE ARCHITECTURE Çiğdem GÖRENEL Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Halim PERÇİN 1995, Page : 75 Jury: Prof. Dr. Hayran ÇELEM Assoc.Prof. Dr. Halim PERÇİN Assoc.Prof. Dr. Yalçın Özgen Everyday, city life is getting more and more unbearable due to urbanization and industrialization. People are turning to nature in order to escape from this impact. In city life, this tendency is satisfied by small or large urban parks and outdoor green areas. Overhead planes are an important element of landscape design, and they are used in the planning of outdoor green areas either to create space or to provide relaxation by acting as sun shelters. In planning, as much as the visual impression and harmony (or contrast) with the environment, the compatibility of these elements with the local climate is essential. In overhead planes, visual impressions and characteristics occur as a result of their construction as much as the material used.Even though most of us are not consciously aware of their presence, overhead planes have become a fundamental part of our lives. The structures that provide us shelter from the sun, the rain, or snow at bus stops; the umbrellas that can be found in an outdoor restaurant; larger and more modern tent-like structures that cover amphitheaters in public parks; a makeshift pergola in a neighborhood park; or the trees lined up all along the two sides of a street are all overhead canopies which we are used to see. However, we are usually not even aware that these elements are making our lives easier as well as providing us aesthetic pleasure. With the development of technology and the contributions of designers, we can see improved and excellent samples of overhead canopies both in our country and all over the world. In the parks of Ankara, modern examples of overhead canopies are in wide use. Especially in the last couple of years, public multi-functional parks have witnessed the presence of various overhead planes designed for different purposes. One of the best examples of these parks is the Altinpark located in Aydınlıkevler. Nowadays, the main aim is to make environmental conditions of indoor and outdoor spaces functional, and to arrange space in order to provide enough volume for human needs. In outdoor spaces, overhead planes are some of the most essential elements used in order to reach this aim. In order to reach success in design and to have durable overhead canopies, environmental factors and the functions that are aimed for in the space in question should be evaluated carefully, and the characteristics of the material should be picked just as carefully, whether these overhead planes are built for visual effect, or to create sites, or to protect against ecological factors. KEY WORDS : Overhead canopy, surrounding, overhead plane, pergola, arbour, arch, gazebo, tensioned membrane structure, air supported structure, space.