The Manhattan of Izmir? Folkart Towers and urban transformation
İzmir'in Manhattan'ı? Folkart Towers ve kentsel dönüşüm
- Tez No: 457939
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
2006'dan itibaren Bayraklı ilçesinin kentsel dönüşümü yerel gazeteler tarafından bölgenin İzmir'in“Manhattan”ı olacağı şeklinde duyurulmaktadır. Onuncu yılına ulaşan kentsel dönüşüm süreci güncel olarak çok katlı yapıların hızlı inşaatları ile devam etmektedir. 2014 yılında inşası tamamlanan Folkart Towers, özellikle son iki yıl içerisinde hızlandırılan sürecin öncüsü durumundadır. Farklı ölçeğiyle civardaki düşük profilli kent dokusundan ayrılır ve şehir silüetinde yerini alır. Reklamlarında İzmir'in yeni sembolü olarak tanıtılır ve film ve fotoğraflardaki güncel şehir temsillerinde de boy gösterir. Bu tez bölgedeki yeniden yapılanmayı Folkart Towers'a odaklanarak inceler ve sunulan imgelerle bölgedeki gündelik hayat pratiklerinin çelişkilerini ortaya çıkarmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
Since 2006, the urban regeneration of Bayraklı district is announced to be İzmir's“Manhattan”by local newspapers. The 10 years long urban transformation process continues to date with the rapid construction of high rise buildings. Folkart Towers, which were completed in 2014, Pioneer this process, which has gained speed in the past two years. The Towers are distinguished from their immediate surroundings by their sheer height which dominates the urban silhouette. They are introduced as the new symbol of İzmir in various commercials and take place in the city's representations in films and photographs. This thesis analyzes the urban transformation of the immediate neighborhood of the Towers by focusing on the latter. The aim is to reveal the discrepancies between the discourses of the planners and promotional images and everyday life in the area.