Sulama şebekelerindeki sanat yapılarının yeterliliğinin belirlenmesi
- Tez No: 45805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SULAMA ŞEBEKELERİNDEKİ SANAT YAPILARININ YETERLİLİ?İNİN BELİRLENMESİ Halit APAYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Fazlı ÖZTÜRK 1995, Sayfa: 109 Jüri : Doç. Dr. Fazlı ÖZTÜRK Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Feridun HAKGÖREN Bu çalışmada, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Konya İl Müdürlüğü sorumluluk sınırlan içinden seçilen 7 adet sulama şebekesindeki sanat yapılarının yeterliliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sulama şebekelerinde suyu iletmek, dağıtmak, kontrol etmek ve ölçmek amacıyla kullanılan geçiş yapısı, sifon, şüt, düşü, akedük, çökeltim havuzu, savak, priz, çek, sel geçidi, otomatik sifon ve tahliye yapılarının (a) yer seçimi, (b) yapısal özellikler, (c) hidrolik esaslar ve (d) işletme açısından optimum faydayı sağlayabilmesi için taşıması gereken özellikler saptanmış, mevcut sistemlerin bu özellikleri taşıyıp taşımadığı araştırılmış ve sonuçlarla beraber öneriler ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Sulamada sanat yapılan, sulama yapılarının özellikleri, sulama suyu iletimi, sulama suyu kontrolü, debi ölçümü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis DETERMINING OF ADEQUACY OF FARM IRRIGATION STRUCTURES IN THE IRRIGATION SCHEME Halit APAYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Fazlı ÖZTÜRK 1995, Page : 109 Jury : Assoc. Prof. Dr. Fazlı ÖZTÜRK Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Feridun HAKGÖREN The aim of this study is determining of adequacy of farm irrigation structures in General Directorate of Rural Service's seven irrigation schemes which in Konya district. Conveyance, distribution, control and measurement structures are transition structures, siphon, chute, drop, aqueduct, stilling basin, flume, weir, turnout, check, culvert, automatic siphon and spillway in an irrigation scheme. These irrigation structures investigate to determine placement, structural specialty, hydraulic and operation characteristic and than some proposing was motioned. KEY WORDS : Farm irrigation structures, characteristics of farm irrigation structures, irrigation water conveyance, irrigation water control, irrigation water measurement