Ankara İlinde tarımsal kooperatifçiliğin sosyo-ekonomik analizi
  1. Tez No: 45804
  2. Yazar: NİLGÜN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİNDE TARIMSAL KOOPERATİFÇİLİ?İN SOSYO EKONOMİK ANALİZİ Nilgün ARSLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM 1995, Sayfa 123 Jüri : Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof. Dr. Ayhan ÇIKIN Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN Bu çalışmada, Ankara ilindeki tarım kooperatiflerinin sosyo-ekonomik durumları tesbit edilmiştir. Araştırmada ildeki mevcut Tarım Kredi Kooperatifleri, Tiftik ve Yapağı Tarım Satış Kooperatifleri, Pancar Ekicileri Kooperatifleri, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Su Ürünleri Kooperatifleri ve Sulama Kooperatifleri incelenmiştir. Ortak sayısı bakımından Pancar Ekicileri Kooperatifinin ilk sırada olduğu, etkinlik bakımından ise Tarım Kredi Kooperatiflerinin diğer kooperatiflere göre daha etkin olduğu saptanmışdır. Ankara' daki tarımsal kooperatiflerin tarımsal ürün pazarlamasında fazla bir paya sahip olmadıkları, kooperatifçilik ilkelerinin ildeki tarım kooperatiflerinde tam uygulanmadığı ve bazı tarım ürünleri için kooperatif kurulması gerektiği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kooperatif, Kooperatif İlkeleri, Pazarlama, Tarımsal Ürün.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis ANALYSIS OF SOCIAL-ECONOMIC CONDITIONS OF AGRICULTURAL COOPERATIVES IN ANKARA Nilgün ARSLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM 1995, Page 123 Jury : Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof. Dr. Ayhan ÇIKIN Assoc. Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN In this study, social-economic characteristics of agricultural cooperatives in Ankara province are investigated. Existing Agricultural Credit Cooperatives, Mohair (Angora) and Wool Agricultural Sales Cooperatives, Sugar Beet Producer Cooperatives, Rural Development Cooperatives, Aquaculture Cooperatives and Irrigation Cooperatives are exemined. Sugar Beet Producer cooperatives have more members than others. However Agricultural Credit Cooperatives are more effective than the other cooperatives. The marketing share of agricultural cooperatives is not high. The cooperative principles are not exactly applied. It is advisable that some crop base cooperatives should be established in the province. KEY WORDS : Cooperative, Cooperative principles, Marketing, Agricultural crops.