Ortaokulların birinci sınıflarına devam eden çocukların anne-babaları tarafından uygulanan disiplin teknikleri ve çocukların bu tekniklere ilişkin görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 45810
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ORTAOKULLARIN BİRİNCİ SINIFLARINA DEVAM EDEN ÇOCUKLARIN ANNE-BABALARI TARAFINDAN KENDİLERİNE UYGULANAN DİSİPLİN TEKNİKLERİ VE ÇOCUKLARIN BU TEKNKİLERE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ Ayhan BABARO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Mine MANGIR 1995, Sayfa: 109 Jüri: Prq|J)r.Mine MANGIR Prof.Dr.Duyan MA?DEN Prof.Dr.Nergis GÜVEN Bu araştırmada, Ankara'da bulunan farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ortaokulların birinci sınıflarına devam eden öğrencilere, anne-babaları tarafından uygulanan disiplin teknikleri ve çocukların bu tekniklere ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ankara il merkezine bağlı, farklı sosyo-ekonomik düzeydeki altı ortaokuldan 241 kız ve 280 erkek olmak üzere toplam 521 öğrenci araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada iki bölümüden oluşan“Genel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Genel bilgi formu deneğe ve anne-babasına ilişkin sorularla, anne-babaların çocuklarına uyguladıkları disiplin teknikleri ve çocukların bu tekniklere ilişkin görüşlerini içeren soruları kapsamaktadır.11 Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesinde“Khi-Kare”analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, deneklerin çoğu ailelerinin hoşlandığı bir davranış yaptıklarında aileleri tarafından övülüp, takdir edildikleri ve daha çok seveceklerini söyleyerek çocuklarını teşvik ettikleri görülmüştür. Çocukların çoğunun sorunları hem anneleriyle hem babalarıyla paylaştıkları belirlenmiştir. Anne-babaların ceza verme davranışları incelendiğinde ise anne-babaların çocuklara öğüt vermeyi tercih ettikleri görülmüştür. Deneklerin, aileleri tarafından cezalandırıldıklarında üzülüp, ağladıkları ve bir daha aynı hareketi tekrarlamamaya karar verdikleri de bulgular arasındadır. Deneklere, yaptıkları olumsuz davranışlar karşısında kendilerine hangi cezayı verebilecekleri sorulduğunda ise fiziksel cezayı reddettikleri ve öğüt verme davranışım onayladıklarını ifade etmişlerdir. Anne-babalara, çocuklarına sevgi vermeleri, girişim yeteneğini ve özgüvenini kazanabilmesi için onu desteklemeleri önerilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Disiplin, Anne-Baba Tutumları.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS PARENTAL DISCIPLINE METHODS APPLIED TO THE STUDENTS ATTENDING FRESHMAN YEARS IN MIDDLE SCHOOL AND THEIR OPINIONS ABOUT THESE METHODS Ayhan BABARO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Home Economics Supervisor: Prof.Dr.Mine MANGIR 1995, Page: 109 Jury: Prof.Dr.Mine MANGIR Prof.Dr.Duyan MA?DEN Prof.Dr.Nergis GÜVEN In this reseacrh the aim was to determine the discipline techniques practiced by the parents of children attending first grade in middle schools from various socio-economical levels located in Ankara and the ideas of those children concerning these methods. Of the six middle schools from various socio-economical level districts of Ankara city, totaly 521 students (241 girls, 280 boys) included in the research.“General Information Form”with the section was used in the research. This form included guestions about the subjects and the parents. Besides, it contained parental discipline techniques and 91s© the opinions of the subjects concerning those discipline techniques.“Khi-square”analysis methods were applied for the statistical evaluations of the data. It was discovered that, majority of the subjects were appreciated, reworded and motivated by affection by their families when the subjects behaviors were approved by their families. Generally, it was foud out that, children shared their problems both with their fathers and mothers. Parents prefered giving advice toIV their children rather punishment. When the subjects were punished by their parents, they felt sorry, they cried and decided not to do the same behavior again. Research subjects said that they would refuse a physical punishment, but would prefer giving advice, if they were in a position to punish themselves in case of misbehaviour. It could be suggested that, parents must support their chilrdren for them to have initiation ability and self-confidence. KEY WORDS: Discipline, Parental Behavior.