Helikobakteri pylori enfeksiyonunda bizmutlu ve bizmutsuz ardışık tedavinin başarı oranları
- Tez No: 458107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmada, dispeptik yakınmalarla gastroenteroloji polikliniğine başvuran ve gastrit ön tanısı ile alınan endoskopik biyopside Helikobakter Pylori (Hp) saptanan hastalarda bizmutlu ve bizmutsuz ardışık tedavinin başarı oranları ve Hp eradikasyonunun nonülser dispepsi üzerindeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, nonülser dispepsi ön tanısı ile Hp eradikasyonu olarak bizmutlu ardışık tedavi ve bizmutsuz ardışık tedavi verilen 95' er hasta dahil edildi. Her iki grupta tedaviyi bırakma oranları karşılaştırıldı. Ayrıca gruplar arasında başarılı Hp eradikasyon oranları karşılaştırıldı.Ayrıca Hp eradikasyonu yapılan tüm hastalar ve yapılamayan tüm hastalar iki grup olarak değerlendirildi.Bu iki grup tedaviden fayda görme, dispepsi şikayetlerinde azalma oranları açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to evaluate the success rate of sequential therapies with or without bismuth, in patients who applied to the gastroenterology clinic with dyspepsia and Hp determined by endoscopic biopsy with a preliminary diagnosis of gastritis. We also aimed to assess the efficacy of Hp eradication in non-ulcer dyspepsia. Materials and Methods: In this study, patients with Hp eradication and the preliminary diagnosis of non-ulcer dyspepsia were enrolled. 95 patients received sequential therapy containing bismuth and 95 patients received sequential therapy without bismuth. Treatment discontinuation rates in each groups were compared. Also, successful Hp eradication rates between the groups were compared. Additionally, all patients with and without Hp eradication was studied in two groups. These two groups were compared with benefit from treatment and reduction in the rate of dyspepsia symptoms. Results: 7/91(%7.6) of the patients in the group 1 and 5/91(%5.4) of the patients from group 2 were unable to complete the treatment.There was no statistically significant difference between two groups, ın terms of treatment discontinuation rates between (p>0.05).Patients from both groups who completed the treatment were compared in terms of Hp eradication rates after treatment. 72/84(%85.2) of the patients from the group 1 and 71/86 (%82.6) of the patients from the group 2 were able to be Hp eradicated after treatment. There was no significant difference between the two groups in terms of the success of eradication (p> 0.05).170 patients who completed the therapy were divided into two groups those who can and can not be eradicated Hp.These two groups were compared for the rates of benefit from treatment. 125/143(%87.4) of the Hp eradicated group were found benefited from the treatment.