Studies on novel 3,5-disubstituted-1,3,4-oxadiazole-2-thione derivatives
Yeni 3,5-disübstitüe-1,3,4-oksadiyazol-2-tiyon türevleri üzerine çalışmalar
- Tez No: 458120
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ KÖKSAL AKKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, 5-(2-hidroksifenil)-3-(4-sübstitutepiperidino)metil-1,3,4-oksadiyazol-2- (3H) tiyon türevi yedisi orjinal sekiz bileşik sentezlenmiştir. Başlangıç maddesi olarak kullanılan 5-(2-hidroksifenil)-3-(4-sübstitutepiperidino)metil-1,3,4-oksadiazol-2- (3H)tiyon için salisilik asit sülfürik asit varlığında metanolle esterleştirilmiş, takiben etanol içerisinde hidrazin hidratla hidrazonuna geçilmiştir. Potasyum hidroksit ve karbon disülfür ile reaksiyonun ardından hidroklorik asitle asitlendirme sonucu halka siklizasyonu sağlanmıştır. 5-(2-Hidroksifenil)-1,3,4-oksadiyazol-2-tiyonun uygun piperidin/piperazin türevleri ile Mannich reaksiyonu sonucu 5-(2-hidroksifenil)-3-(4- sübstitutepiperidino/piperazino)metil-1,3,4-oksadiazole-2-(3H)tiyon bileşik-leri elde edilmiştir. Bileşiklerin fiziksel özellikleri ve ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri belirlenmiştir. Yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopileri ve elementel analizlerle aydınlatılmıştır. Bileşiklerin antikanser aktiviteleri Xcelligence yöntemi ile belirlenmiştir. Aktivite sonuçlarına göre, MCF-7 kanser hücre hattında 5a ve 5h bileşikleri yüksek dozlarda sitotoksik etkiye sahipken maksimum sitotoksik etkinlik bileşik 5d için görülmüştür. Son nokta hücre indeksi değerine göre, 5a, 5c ve 5e bileşiklerinin antiproliferatif etkili, uygulanan dozlardan daha yüksek dozlarda 5e bileşiğinin sitotoksik bileşik 5g nin de antiproliferatif olabileceği, bileşik 5f nin ise ne antiproliferatif ne de sitotoksik etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, tüm sentezlenen 1,3,4-okzadiyazol türevi bileşikler içinde bileşik 5b ve 5d en iyi etki profilini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, eight compounds of 5-(2-hydroxyphenyl)-3-(4-substituted-piperidino/ piperazino)methyl-1,3,4-oxadiazol-2-(3H)thione derivative were synthesized. In the first step; salicylic acid was esterified with methanol in acidic medium. Then methyl salicylate was reacted with hydrazine hydrate to produce salicyl hydrazide. In the last step; carbon disulfide in basic media were reacted with salicyl hydrazide followed by acidifying with hydrochloric acid to obtain cyclization of 1,3,4-oxadiazol-2(3H)-thione ring. The obtained 5-(2-hydroxyphenyl)-1,3,4-oxadiazol-2(3H)-thione was reacted with the appropriate piperidine/piperazine derivatives in the presence of formaldehyde to yield 5-(2-hydroxyphenyl)-3-(4-substitutedpiperidino/piperazino) methyl-1,3,4- oxadiazole-2(3H)-thione compounds. The physical properties and Rf values on thin layer chromatography of the synthesized compounds were determined. Structure elucidation of the compounds was done by IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectra and elemental analysis. Anticancer activity screening was determined by using Xcelligence system. According to endpoint cell index values, compound 5d has the maximal cytotoxic activity, in addition compound 5b and 5h also have cytotoxic activity against MCF-7 cancer cell lines in high doses. Compound 5a, 5c and 5e have antiproliferative effect, although 5e may be cytotoxic in higher doses, compound 5g may be antiproliverative in higher doses, compound 5f has neither antiproliferative nor cytotoxic effect. Among all novel synthesized 1,3,4-oxadiazole, compound 5d, and 5b possess best anticancer activity.