Hemşirelerin duygusal zeka düzeylerinin bakım davranışlarına etkisi
The effects of nurses' emotinal intelligence levels on their caring behaviors
- Tez No: 458156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hemşirelerin daha kaliteli bakım verebilmek için hastalarıyla terapotik ilişki kurabilmelerinde duygusal zeka düzeylerini gelişmiş olması önemlidir. Duygusal zekası gelişmiş hemşireler hedefledikleri bakım davranışlarına kolayca ulaşabilen mutlu bireyler olacak böylece hastalarının hem fizyolojik hem de duygusal gereksinimlerini karşılayabileceklerdir. Bu çalışma hemşirelerin duygusal zeka düzeylerinin bakım davranışlarına etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 10/01/2016 - 15/04/2016 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde kliniklerde çalışan 311 hemşire arasından dengeli oranda katılımı sağlamak amacıyla tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 172 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Davranışları Ölçeği – 24 ve Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans analizi, Kolmogrov-Smirnow z testi, Shapirow testi, varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve Tukey testi kullanılmıştır. Katılımcıların duygusal zeka konulu herhangi bir yayın okuma durumunun % 52.3 olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin % 52.9'unun bakım verirken motivasyonunu yüksek tutabildiği, % 82.6'ının empati kurabildiği, % 65.7'sinin bakım verirken gösterdiği başarıyı iyi olarak değerlendiği belirlenmiştir. Bakım davranışları ölçeği genelinin ortalaması 5.17, duygusal zeka ölçeği genelinin ortalaması 146.3 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
To provide better quality care through the establishment of therapeutic relationships with their patients, it is important for nurses to have an advanced level of emotional intelligence. Nurses with higher emotional intelligence will be happy individuals who can easily reach the care behaviors they are aiming for and thus they will be able to meet the physiological and emotional needs of their patients. This study was conducted as a descriptive study to examine the effect of nurses' emotional intelligence levels on their care behaviors. In order to obtain a balanced participation, the target population of the study was formed of 172 nurses selected using the stratified sampling method from among 311 nurses working at the Kocaeli University Research and Practise Hospital between 10/01/2016 - 15/04/2016. The data of the study was collected using the Personal Identifcation Information Form, Caring Behaviors Scale – 24, and Reviewed Schutte Emotional Intelligence Scale. The collected data was evaluated using frequency analysis, the Kolmogorov-Smirnov test, the Shapiro-Wilk test, analysis of variance, Pearson correlation analysis and Tukey's tests. Participants who read any publication about emotional intelligence was found to be 52.3%. 52.9% of the nurses could maintain high motiviation while providing care, 82.6% could empathize, and 65.7% self- evaluated their care as succesful. The mean of the maintenance behaviors scale was calculated as 5.17 and the mean of the emotional intelligence scale was calculated as 146.3.