Türk siyasal partilerinin seçim beyannamelerinde dış politika: 1982-2016
Foreign policy in election proclamation documents of Turkish political parties: 1982-2016
- Tez No: 488854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, 1982-2016 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grup kurma hakkı kazanmış olan siyasal partilerin seçim beyannamelerinde yer alan dış politikaya ilişkin hususların uluslararası ilişkiler disiplini çerçevesinde, siyaset bilimi ve siyasal iletişim alanlarından da yararlanılarak analizini içermektedir. 12 Eylül 1980 tarihinde yaşanan askeri müdahale ve sonrasında hazırlanan 1982 Anayasası nedeniyle 1982 tarihi analize konu dönemin başlangıcı kabul edilmiştir. Seçim beyannamelerinin incelemeye esas belgeler olarak kabul edilmesi, çalışmanın somut veriye dayandırılması prensibine dayanmaktadır. Çok partili Türk siyasal hayatında oldukça fazla sayıda siyasal partinin bulunması nedeniyle TBMM'de grup kurma hakkını kazanmış siyasal partiler değerlendirilmiştir. Bu çalışmada uluslararası ilişkiler ve siyaset biliminin bazı temel kavramları ile yönteme ilişkin hususlar kavramsal çerçeve bölümünde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tezde, Türk dış politikasının tarihi gelişimi ve temel dinamikleri değerlendirilmiş, Türkiye açısından dış politikaya etki eden faktörler tahlil edilmiştir. Tezin ana kısmı, Türk siyasal partilerinin seçim beyannamelerinin genel seçim yılları esas alınarak Türk dış politikası çerçevesinde incelenmesine odaklanmıştır. Çalışmanın, Türkiye'nin tarihsel ve güncel dış politika sorunlarına ve bunların siyasal partilerin beyan, tutum ve algılarına etkileri konularına kaynak oluşturmaya bir katkı sunacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study contains analysis of foreign policy issues in the electoral declarations of Turkish political parties those represented in The Grand National Assembly of Turkey (GNAT) during 1982-2016 period within the frame of international relations discipline and by benefiting from political science and political communication. Because of the military coup d'etat of 12th September 1980 and the following constitution of 1982, this year, 1982 has chosen as a beginning for the period under analyze. The consideration of electoral declarations as fundamental resources for investigation is based on the tenet of usage of solid data for the work. Since there has been a lot of a political party in Turkish political life, the parties which had the ability to be represented in GNAT has chosen to analyze. Within this work, some of the basic concepts of international relations and political science and issues on methodology has been examined in detail along the part entitled conceptual framework. Within the thesis the historical development of Turkish foreign policy and fundamental dynamics has been evaluated, besides, the factors on foreign policy has been analyzed from the aspect of Turkey. The main part of the thesis is focused on the investigation of electoral declarations of Turkish political parties within the framework of Turkish foreign policy. It is believed that this study will make contribution to resources on historical and more current foreign policy issues and their affects on declarations, attitudes and perceptions of political parties of Turkey.