Ankara Üniversitesi akademik ve idari kadın personelinin kalsiyum tüketim durumları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 45821
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK VE İDARİ KADIN PERSONELİNİN KALSİYUM TÜKETİM DURUMLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA NurtenÇEKAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Nevin AKTAŞ 1995, Sayfa: 216 Jüri : Prof.Dr.Nevin AKTAŞ Prof.Dr. Suna BAYKAN Prof.Dr.Seniha HASİPEK Bu araştırmada Ankara Üniversitesinde akademik ve İdari Personel olarak görev yapan kadınların kalsiyum tüketim durumları incelenmiştir. Araştırma kapsamına 157'si akademik 212'si idari olmak üzere toplam 369 kadın personel alınmıştır. Kadınların yaşlan 18-72 arasında değişmekte olup % 58.27'si evli, % 37.40'ı bekar, % 4.33'ü duldur. Normal kiloda olanlar % 60.43, zayıf olanlar % 20.60, şişman olanlar ise % 18.97 oranındadır. Ailesindeki birey sayısı 2 ve daha az olanlar % 31.44, 3 olanlar % 28.73, 4 olanlar % 27.91, 5 ve daha fazla olanlar ise % 11.92 oranındadır. Kendisini çok hareketli, orta düzeyde hareketli, az hareketli ve hareketsiz bulanların oranı sırasıyla % 43.63, % 37.40, % 11.11, % 7.86'dır. Araştırma kapsamındaki kadın personelin % 48.24'ü spor yaptığım belirtmiştir. Spor yapanların yarıdan fazlası (% 58.64) yürüyüş yapmaktadır.Kadınların % 53.12'si hiç doğum, % 84.55'i de hiç düşük yapmamıştır. Süregelen hastalığı olmayanların oranı % 79.95'tir. Kayıp ve çürük dişi olanlar, kısmi protezi olanların oranlan sırasıyla % 48.77, % 20.33, % 19.34'tür. Dişlerinin hepsi sağlam olanların oranıysa % 7.32'dir. Bugüne kadar vücudunda kırık olanlar % 13.21, çıkık olanlar % 8.40 oranlarındadır. Kemiklerinden gelen ağrısı olanların oram % 31.98'dir. Günde 2 ve daha az öğün yemek yiyenler % 47.70, 3 öğün yemek yiyenler % 45.80, 4 ve daha fazla öğün yemek yiyenler % 6.50 oranındadır. Kadınların % 33.33, sabah kahvaltısını, % 12.92'si öğlen öğününü, % 5.69'u akşam öğününü değişik sıklıklarda atlamaktadır. Kalsiyum içeren besinlerden tüketim sıklığı en fazla olan yiyecekler ve içecekler sırasıyla peynir, ekmek (düşük randumanlı undan yapılan), meyve, kahve ve çay, balık, sebze, yoğurt, yumurta, süt,j kuru baklagiller ve bisküvidir. Kalsiyum içeren besinlerin tüketim sıklıkları ve miktarları esas alınarak yapılan hesaplamada kadınların % 49.86'smm kalsiyumu yeterli, % 40.65'inin yetersiz, % 9.49'umm fazla tükettiği bulunmuştur. Kadınların 24 saatlik besin tüketimleri esas alınarak yapılan hesaplamada ise kalsiyumu % 46.34'ü yetersiz, (% 42.00' si yeterli, % 11.66'smın ise fazla tükettiği saptanmıştır. Enerji ve besin öğelerini önerilen miktarın altında tüketenlerin oranları ise; enerjide % 44.99, proteinde % 42.28, Bj vitamininde % 47.15, B2 vitamininde % 33.33, niasinde % 32.25, C vitamininde % 46.07, demirde % 66.94'tür. ANAHTAR KELİMELER : Kalsiyum tüketimi, çalışan kadınlar, kadınların beslenme durumları.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis A STUDY ON THE CALSIUM CONSUMPTION OF FEMALE ACADEMIC AND ADMINISTRATIVE STAFF AT ANKARA UNIVERSITY Nurten ÇEKAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor : Prof.Dr.Nevin AKTAŞ 1995, Page: 216 Jury : Prof.Dr.Nevin AKTAŞ Prof.Dr. Suna BAYKAN Prof.Dr.Seniha HASİPEK This research studies the calcium consumption status of the female staff members employed at the Ankara University The research included in total of 369 females, of which 157 were academic and 212 were administrative staff members. The ages differed between 18 to 72 and of the total number, 58.27 % were married, 37.40 % were single and 4.33 % were widowed. In the ratio of weight distribution, 60.43 % were thin, 20.60 % were normal and 18.97 % were over weight. Individuals with 2 or less family members were 31.44 %, with 3 members were 28.73 %, with 4 members were 27.91 % and 5 or more members were 11.92 % Those considering themselves overly active, average active, less active and non active respectively were 43.63 %, 37 '.40 %, 11.11 %, and 7.86 %. The 28.45 % of the females subjected to study mentioned that they were involved in the sporting activities. Nearly half of those who were involved in sports (58.64 %) preferred brisk walking.IV The 53.12 % of females have never given birth and 84.55 % of females have never had miscarriages. Those not having an ongoing ailment is 79.95 % Those with lost and decayed teeth, and partial oral prosthesis respectively were 48.77 %, 20.33 % and 19.34 % Those with healthy teeth were 7.32 %. Those with broken arms up to date were 13.21 %, while those with dislocated bone joints were 8.40 %. Those with joint and bone generated pain were 31.98 %. Those who ate 2 or less times a day were 47.70 %, those who ate 3 times a day were 45.80 % and those who ate more than 4 times a day were 6.50 % Of the females researched, 33.33 % skipped breakfast 12.92 % skipped lunch, and 5.69 % skipped dinner in varying frequencies. The mostly consumed food items containing Calcium in the order are cheese, bread (from low yielding flour), fruits, coffee and tea, fish, vegetables, yoghurt, eggs, milk, dried bean varieties, crackers. In calculating the consumption frequency and intake amount of food containing calcium, 49.86 % were found adequate, 40.65 % were insufficient and 9.49 % excessive in the calcium intake. In calculating the 24-hour food consumption of the women, calcium intake were found insufficient in (46.34 %) adequate in (42.00 %), and excessive in (11.66 %). The ratio of those wasting energy and food supplements respectively were 44.99 % in Energy, 42.28 % in Protein, 63.41 % in Vitamin A, 47.15 % in Vitamin B" 33.33 % in Vitamin B2, 32.25 % in Niacin, 46.07 in Vitamin C and 66.94 % in Iron. KEY WORDS : Calsium consumption, working women, nutritional status of women.