Doğal enfekte köpek uteruslarında leptospiral antijenlerin immunohistokimyasal ve ELISA yöntemleri ile belirlenmesi
Determination of leptospiral antigens in naturally infected dog uteruses by immunohistochemical and ELISA methods
- Tez No: 729877
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SELİM SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada köpek uterus dokularında ve kan örneklerinde zoonoz özellikteki leptospirozis hastalığının varlığının ve yaygınlığının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada materyal olarak 100 adet köpek uterus dokusu ve kan örneği incelendi. 2020 yılında Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi ve Erzurum ilinde bulunan özel veteriner kliniklerinde ovariohisterektomi yapılan köpeklerden sağlanan 100 adet uterus doku örneklerinin bir kısmı tamponlu formalin solüsyonuna alındı ve bu örnekler histopatolojik, immünohistokimyasal, immünofloresan yöntemlerle incelendi. Diğer bir kısmı ise ELISA (IgM ve IgG) yöntemi ile incelemeler için -20o'C olan dondurucuya konuldu. Kan örnekleri de santrifüj edilerek ELISA (IgG) yöntemi ile laboratuvar ortamında incelendi. Bulgular: Siklus dönemlerini belirlemek amacıyla uterus doku örneklerinde yapılan histolojik incelemelerde; 57 adet proöstrus, 14 adet östrus, 19 adet diöstrus ve 10 adet anöstrus dönemine ait bulgular tespit edildi. Sunulan çalışmada uterus doku örneklerinde; immünohistokimyasal boyama yöntemi ile yapılan incelemelerde %19, immünofloresan boyama yöntemi ile yapılan incelemelerde %24, ELISA tanı yöntemi ile yapılan incelemelerde ise IgM %4 ve IgG %23,52 oranında pozitiflik belirlendi. Kan örnekleri ELISA tanı yöntemi ile incelendiğinde ise %51 oranında seropozitiflik tespit edildi. Sonuç: Köpek uterus dokularında yapılan IF ve IHC incelemelere göre Leptospiral antijenlerin hücrelerde intrasitoplazmik yerleşim gösterdiği, ayrıca hastalığın günümüzde de yüksek oranlarda gözlendiği ve hayvan sağlığı açısında sorun oluşturduğu ortaya konulmuştur. Yine ELISA tanı yöntemi bulguları değerlendirildiğinde; hastalığın tanısının kronik dönemde daha kolay konulabileceği görüldü. Bu hastalığa karşı koruyucu ve önleyici veteriner hizmetlerinin sağlanması ve etkin mücadele yapılması, halk sağlığı ve hayvan sağlığının korunması açısından yararlı olacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the presence and prevalence of zoonotic leptospirosis disease in canine uterus tissues and blood samples. Materials and Methods: In the study, 100 dog uterine tissue and blood samples were examined as material. In 2020, 100 uterine tissue samples obtained from dogs that underwent ovariohysterectomy in Erzurum Metropolitan Municipality Animal Care and Rehabilitation Center, Atatürk University Veterinary Faculty Animal Hospital and private veterinary clinics in Erzurum. After the uterine tissue taken into buffered formalin solution and these samples were examined by histopathological, immunohistochemical and immunofluorescence methods. The other part was put into the freezer at -20oC for examinations by ELISA (IgM and IgG) method. Blood samples were also centrifuged and analyzed in the laboratory with the ELISA (IgG) method. Results: In the histological examinations of uterine tissue samples to determine the cycle periods; findings of 57 proestrus, 14 oestrus, 19 diestrus and 10 anoestrus periods were determined. In the presented study, in uterine tissue samples; in the examinations performed with the immunohistochemical staining method 19%, in the examinations made with the immunofluorescence staining method 24% and in the examinations performed with the ELISA diagnostic method IgM 4% and IgG 23.52% were detected. When the blood samples were analyzed by ELISA diagnostic method 51% seropositivity was detected. Conclusion: According to IF and IHC examinations in canine uterine tissues, it has been revealed that Leptospiral antigens are located intracytoplasmic in cells, and the disease is still observed at high rates today and poses a problem for animal health. When the ELISA diagnostic method findings are evaluated; it was seen that the diagnosis of the disease could be made more easily in the chronic period. It is suggested that providing protective and preventive veterinary services against this disease and making an effective fight will be beneficial in terms of protecting public health and animal health.