Tetik parmak tedavisinde radial extracorporeal şok dalga tedavisinin (RESWT) etkinliğinin incelenmesi
The effect of radial extracorporeal shock wave therapy (RESWT) in the treatment of trigger finger
  1. Tez No: 458317
  2. Yazar: MAHBUBE DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri EnstitüsüAmaç: Bu çalışmanın amacı tetik Parmak Tedavisinde Radial Extracorporeal Şok Dalga Tedavisinin (RESWT) Etkinliğini incelemektir. Yöntem: Bu çalışmaya tetik parmak tanısı almış 16 olgu (18 hasta el) alınmıştır. Olgular tek bir grup olarak çalışmaya alınmıştır. 16 olguya (18 hasta ele) Swiss Dolorclast Master Radial Shock Wave cihazı ile 10 seans haftada iki gün RESWT (2000 atım sayısı, 2 bar şidderinde, 10 Hz ) uygulandı. Olguların agrı düzeyleri (Numerik Ağrı Skalası), genel fonksiyonel kapasiteleri (Quick-DASH Anketi ), eklem hareket açıklığı ,kavrama kuvveti ve üçlü parmak ucu tutma gücü ölçümleri tedaviye alındıkları 5 hafta boyunca her hafta ve tedavi bitiminden 3 ay sonra değerlendirildi. Bulgular : Tedaviye alınanan hastalara 10 seanslık RESWT uygulaması boyunca her hafta ve tedavi bitiminden 3 ay sonra yapılan değerlendirmelerde agrı düzeylerinde azalma, genel fonksiyonel kapasite, eklem hareket açıklığı, kavrama kuvveti ve üçlü parmak ucu tutma gücünde artış saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study was to investigate the effect of Radial Extracorporeal Shock Wave Therapy (RESWT) in the Treatment Of Trigger Finger . Method : This study was carried out on 16 patients (18 patient hand) who had been diagnosed with trigger finger. Patients were carried out as a single group. 16 patients (18 patient hand) with trigger fingers were applied to ten-sessions,twice a week of RESWT (2000 impulses , 2 bar , 10 Hz). Pain scores (Numeric Pain Rating Scale), general funtional capasities (Quick-DASH), range of motion, grip strength and pinch strenght were assessed at every week for five weeks during treatment and 3 months after treatment.