Yarık dudak damak tanılı çocuklarda işitsel işlemleme bozukluğu varlığının araştırılması
Resaerch of presence of auditory processing disorders in children diagnosed with cleft lip palate
- Tez No: 458355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızın amacı, yarık dudak damak tanılı çocuklarda santral işitsel işlemleme bozukluğu (SİİB) varlığının araştırılmasıdır. Yarık dudak damak varlığının orta kulak defisitlerine yol açabildiği bilinmektedir. Orta kulak problemleri ise uzun dönemde SİİB'a yol açabilmektedir. Bu bağlamda erken dönemdeki orta kulak problemlerinin işitsel işlemleme bozukluğu üzerindeki olası etkileri araştırılmıştır. 8.0 ila 11 yaş 11 ay arasındaki 21 yarık dudak damak (YDD) tanılı ve 20 normal gelişim gösteren çocuk ile çalışılmıştır. Yarık dudak damak onarımı yapılmamış olan hastalar dahil edilmemiştir. Timpanometrik ve odyolojik ölçümleri yapılmış ve SCAN-C test bataryası ile işitsel işlemleme becerileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is searching entity of central auditory processing disorder (CAPD) in children who has diagnosis of cleft lip palate (CLP). It is known that CLP can cause middle ear disorders easiliy and being exposed middle ear disorders is a risk factor for CAPD in long term. In this regard we aimed to study on whether having middle ear disorsers in early period of life may cause auditory processing disorder or not. 21 CLP diagnosed children and 20 children who has got normal craniofasial features and normal development as a control group are included to the study. All of the participants are between the ages 8.0 and 11 years 11 month. The patients with CLP who did not operated were excluded. Their tympanometric status, peripheral hearing and their auditory processing skills with SCAN-C with four subtests has been evaluated.