Universal bağlayıcı sistemlerin dentine bağlanma üzerinde uygulama yöntemlerinin ve sürenin etkisi
The effect of different application methods and time on bond strength of universal adhesive systems
  1. Tez No: 458356
  2. Yazar: DIIAL PASHAEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada üretici firma önerilerine göre, firmanın önerdiği tabakanın 2 katı ve firmanın önerdiği uygulama süresinin 2 katı süre ile uygulama şekillerinin mikrogerilim bağlanma dayanımı ve bağlayıcı sistem dentin arayüzeyinde meydana gelen değişikler üzerindeki etkilerini suda bekletilmeksizin hemen (SBH) ve 6 ay suda bekletme sonunda incelemek amaçlanmıştır. 216 adet gömük 20 yaş dişi kullanılmıştır. 216 dişin 36 tanesi SEM için kullanılırken, 180 tanesi mikrogerilim bağlanma deneyleri için kullanılmıştır. Single-Bond Universal ve All-Bond Universal bağlayıcı sistemler hem etch&rinse hem de self-etch, Adper Easy One self-etch ve Adper Single-Bond 2 etch&rinse uygulama teknikleri ile dentin yüzeylerine (n=5 diş) firma önerilerine göre, firmanın önerdiği tabakanın 2 katı ve firmanın önerdiği tabaka uygulama süresinin 2 katı süre ile uygulanmıştır. Dişler, üzerine kompozit bloklar hazırlandıktan sonra 1 mm2 yüzey alanı elde edilecek şekilde çubuklar halinde kesilmiştir. Çubuklar SBH ve 6 ay 37°C'de suda bekletme sonunda test edilerek bağlanma dirençleri ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde One-way ANOVA ve Tukey's post-hoc testi kullanılmıştır. SBH sonrası üretici firma önerilerine göre, firmanın önerdiği tabakanın 2 katı ve firmanın önerdiği tabaka uygulama süresinin 2 katı süre şeklindeki farklı uygulama şekilleri 4 bağlayıcı sistem için de istatistiksel olarak benzer sonuçlar göstermişlerdir. 6 ay sonunda All Bond Üniversal etch&rinse uygulama şekli ve firmanın önerdiği tabaka uygulama süresinin 2 katı süre ile uygulandığında, self etch uygulama metoduyla 3 farklı uygulama şeklinde elde edilen bağlanma dayanımlarından anlamlı olarak daha yüksek bağlanma direnci sergilemiştir. Single-Bond Universal self-etch uygulama şekli ve firmanın önerdiği tabaka uygulama süresinin 2 katı süre ile uygulandığında, etch&rinse uygulama metoduyla 3 farklı uygulama şeklinde elde edilen bağlanma dayanımlarından anlamlı olarak daha yüksek bağlanma sergilemiştir. Universal bağlayıcılar 6 ay sonunda degradasyona iki aşamalı etch&rinse ve all-in-one sistemden daha dayanıklı oldukları gözlenmiştir. SBH ve 6 ay sonra, bağlayıcıların tüm etch&rinse uygulamaları, self etch uygulamalardan daha belirgin, çok sayıda ve daha uzun reçine uzantıları ve daha kalın hibrid tabaka göstermişlerdir ve dentine penetrasyonları daha artmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of double-application consecutive coats and twice application times on microtensile (µTBS) bond strength and adhesive–dentin interfaces created by dentin adhesive systems after 6 months of storage in water. Two-hundred sixteen extracted human third molars were selected for the study. Of these, 180 were used for µTBS tests and 36 were used for SEM. Single-Bond Universal and All-Bond Universal adhesives with etch-and-rinse and self-etch mode, Adper Easy One Self-Etch adhesive and Adper Single-Bond 2 etch-and-rinse adhesive were applied to a flat dentin surface using three methods (n=5); dentin adhesives were applied as recommended by the manufacturers; double of consecutive coats of dentin adhesives were applied before photo-polymerization; and the coat of adhesive was applied but with twice the manufacturers recommended application time. After water storage at 37°C for 24 h, teeth were sectioned to obtain sticks with cross-sectional areas of 1 mm2 and their microtensile bond strength was determined either immediately or after 6 months of water storage. Data were analyzed using One-way ANOVA and Tukey's post-hoc tests. For immediately bond strength, three different applications as recommended by the manufacturers; double of consecutive coats of dentin adhesives were applied before photo-polymerization; and the coat of adhesive was applied but with twice the manufacturers recommended application time exhibited statistically similar results for all dentin adhesive systems. For All-Bond Universal etch-and-rinse mode with twice of the manufacturers recommended application time showed significantly higher bond strength than three different application types of All-Bond Universal self etch mode after 6 months. Twice of the manufacturers recommended application time of Single-Bond Universal self etch mode exhibited significantly higher bond strength than three application types for Single-Bond Universal etch-and-rinse mode. Also, universal adhesives seemed more stable against water degradation than traditional two-step etch-and-rinse and all-in-one systems within the 6-month period. After immediately and 6 months, all etch and rinse applications demonstrated pronounced, numerous, and longer resin tags and thicker hybrid layers than self-etch applications, and increased dentin penetration of dentin adhesive systems.