Farklı estetik braketler ile farklı ark teli kombinasyonları arasında oluşan sürtünme dirençlerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
A comparative in vitro study of frictional resistances between different esthetic brackets and different orthodontic archwires
- Tez No: 458362
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel yöntem ile ligatüre edilen üç tip estetik braket ve bir tip paslanmaz çelik braket ile üç farklı materyale sahip teller arasında oluşan statik ve kinetik sürtünme dirençlerini 0, 5ve 10 derecelik açılanmalarda incelemektir. Bu amaçla çalışmada 0,022x0,025inç slot boyutunda Avex Suite CX, Avex Suite MX, Clarion ve Mystiquesağ üst kanin braketleri ile 0,017x0,025 inç boyutundaki paslanmaz çelik, beta-titanyum ve nikel titanyumteller kuru ortamda test edilmiştir. Braket ve tellerarasında meydana gelen sürtünme dirençleriZwick marka evrensel test cihazı ile ölçülmüştür.Çalışmanın bulguları incelendiğinde, tüm kombinasyonlarda, açılanma arttıkça sürtünme dirençlerinde de artış meydana geldiği görülmüştür. En düşük sürtünme direnci, 0 derece açılanmada Avex Suite MX braketler ile paslanmaz çelik tel kombinasyonunda, en yüksek sürtünme direnci 10 derece açılanmada, Avex Suite CX braketler ile beta-titanyum tel kombinasyonunda meydana gelmiştir. Kinetik sürtünme dirençlerinin statik sürtünme dirençlerinden daha düşük değerlerde olduğu tespit edilmiştir.Estetik braketler ile paslanmaz çelik, beta-titanyum ve nikel-titanyum materyallerine sahip teller arasındaki sürtünme direnç değerleri, 0, 5 ve 10 derecelik açılanmalarda incelendiğine, beta-titanyum tellerin çoğu braket ile kombinasyonlarında yüksek sürtünme direnç değerleri gösterdiği; silika slotlu ve metal slotlu seramik braketlerin, geleneksel seramik braketlere göre düşük sürtünme değerleri meydana getirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the static and kinetic frictional resistances resulting from the combination of three types of traditional esthetic and one type of metal brackets and three different alloy of archwires at the 0, 5and 10 degreeangulation. For this purpose the frictional resistances between Avex Suite CX, Avex Suite MX, Clarion and Mystique right upper canine brackets (0,022x0,025 inch slot) and stainless steel, beta-titanium and nickel-titanium archwires (0,017x0,025 inch) were tested in dry conditions. Frictional resistances were evaluated with the universal testing machine (Zwick). It was determined that as the angulation increases, frictional resistance also increases in all combinations. The lowest friction was found in the combination of Avex Suite MXbrackets and stainless steel archwires at 0degree angulationwhilethe highest friction was found in the combination ofAvex Suite CX brackets and beta-titanium archwires at 10degree angulation.Kinetic frictional resistances were lower than static frictional resistances.At all angulations and archwire combinations; brackets with metal reinforced and silica reinforced slotsshowed lower frictional resistance than traditional seramic brackets. In addition, beta-titanium archwires showed higher frictional resistance valuesin most combinations.