Farklı estetik braketler ve konvansiyonel braketlerlerin farklı ark telleriyle kombinasyonları sonucu oluşan sürtünme dirençlerinin ın vitro olarak karşılaştırılması
A comparative in vitro study of frictionalresistances between different esthetic and conventional brackets and different orthodontic archwires.
- Tez No: 666058
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın amacı , farklı tipteki estetik ve metal braketler ile farklı ark teli eşleşmeleri karşılaştırıldığında oluşan sürtünmenin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Absolute, Prism, Avex CXi, OmniArch PLUS, OmniArch PLUS-MBT braketlerinden 40'ar adet olacak şekilde 200 adet 0,022x0,025 inç slotu olan alt santral diş braketi ve 0,017x0,025 inç boyutu olan NiTi, BioSlide NiTi, paslanmaz çelik ve TMA ark tellerinin her birinden 50 adet olacak şekilde toplam 200 adet tel kullanılmıştır. Çalışmamız içerisindeki sürtünme deneyleri TÜBİTAK Gebze Ulusal Metroloji Enstitüsü Kuvvet Ölçümleri Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Deneylerde kullanılan test makinesi Zwick (Zwick / Roel Ulm, Germany) Z250 evrensel test makinesidir. Çalışma bulgularına göre tüm kombinasyonlarda ikinci düzen açılanma arttırıldıkça sürtünme direnci de artmaktadır. Tüm ark teli ve braket kombinasyonları arasında ise en çok sürtünme değeri gösteren ark teli materyali TMA ark teli olarak gözlenmiştir. Metal slotlu seramik braketlerin tamamen seramik olan braketlere göre daha az sürtünme kuvvetine neden oldukları gözlemlenmiştir. Çalışmanın tamamında en yüksek sürtünme kuvveti gösteren kombinasyon ise TMA ark teli ile safir braket arasında 10° açılanmada gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the friction resistance between different types of aesthetic labial brackets and metal brackets and different arch wire combinations in vitro. Absolute (Star Dentech Korea, Korea), Prism (ODP- Orthodontic Design and Production, Inc, USA), Avex CXi (Opal Orthodontics, Ultradent, USA), OmniArch PLUS (Dentsplay, USA), OmniArch PLUS-MBT (Dentsplay, USA), 200 pieces of lower central tooth brackets with a slot of 0.022x0.025 '', 40 of which from the brackets, and a total of 200 wires, 50 of each of NiTi, BioSlide NiTi, Stainless steel and TMA arch wires in 0.017x0.025 inch sizes were used. . Friction experiments were carried out at TÜBİTAK Gebze National Metrology Institute Force Measurements Laboratory with Zwick brand (Zwick / Roel Ulm, Germany) Z 250 model universal testing machine. According to this study findings,when the angulation increase, frictional resistance also increases. Among all the arch wire and bracket combinations, the arch wire material that shows the highest friction value was observed as TMA arch wire. The lowest friction was found in the AvexCXi combinations. The highest frictional resistance was found in the combination of TMA arch wire with Absolute brackets at 10°.