Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi genel cerrahi kliniğinde morbid obezite nedeniyle sleeve gastrektomi yapılan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of sleeve gastrectomy due to morbid obesity in Gahramanmaraş Sütçü İmam University general surgery clinic
  1. Tez No: 458392
  2. Yazar: EMRAH CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Obezite, yaş grubu ve sosyoekonomik düzey ayırt etmeksizin medikal, sosyal, psikolojik ve ekonomik problemler ortaya çıkaran tüm dünyayı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Obezitenin tedavisinde diyet, egzersiz, davranışşal ve medikal tedavi ile başedilemediğinde cerrahi tedavi diğer bir seçenektir. Bariatrik cerrahinin obezite tedavisindeki etkinliğinin anlaşılmasıyla cerrahi gittikçe artan oranda uygulanmaya başlanmıştır. Bu süreçte çeşitli bariatrik prosedürler tanımlanmış olup laparoskopik sleeve gastrektomi(LSG) günümüzde en sık uygulanan yöntem halini almıştır. LSG'nin en sık uygulanan yöntem olmasıyla birlikte literatürde LSG ile ilgili çalışma sayısı artmış ve daha sağlıklı değerlendirmeler yapılabilme imkanı bulunmuştur. Kliniğimizde yaptığımız bu çalışmada LSG'nin kilo ve komorbid hastalıklar üzerindeki etkisi ile komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nisan 2008- Haziran 2016 tarihleri arasında KSÜTF Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda obezite tanısıyla LSG yapılan tüm hastaların hasta dosyaları, hastane bilgi sistemi incelenerek ,telefon ve sosyal medya aracılığı ile iletişim kurularak bilgiler elde edildi. LSG yapılan 431 hastadan operasyon sonrası 3.ay verilerine ulaşılan 374 , 6.ay verilerine ulaşılan 358 , 12.ay verilerine ulaşılan 307 ve 24.ay verilerine ulaşılan 171 hastanın operasyon öncesi ve sonrasındaki VKİ değerleri ve aşırı kilo kaybı yüzdelerindeki değişimler incelendi. Ameliyat öncesinde astım , hipertansiyon , tip 2 diabetes mellitus , obstruktif uyku apnesi ve hiperlipidemisi olan , bu hastalıklara bağlı olarak ilaç kullanan hastaların ameliyat sonrasındaki hastalıklarında ve ilaç kullanma düzeylerindeki değişimler incelendi. LSG'nin komplikasyonları ve mortalite araştırıldı. Verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Obesity is a disease that reveals social, medical, psychological and economic problems without discrimination of age group and socio-economic level. Surgical treatment is another option when treatment of obesity can not be managed with diet, exercise, behavioral and medical treatment. With the understanding of the effectiveness of bariatric surgery in the treatment of obesity, surgery has begun to be implemented increasingly. Various bariatric procedures have been defined in this process and LSG has become the most frequently applied method today. With LSG being the most commonly used method, the studies about LSG have been increased in the literature and it has been possible to make more healthy evaluations. İn this study we aimed to evaluate effect of LSG on weight and comorbid disease ans also effects on complications. From April 2008 to June 2016, patient's files and hospital information system of patients who underwent obesity assessment in the general surgery department of KSÜ medicine faculty were examined and information was obtained by phone and social media. The changes in the body mass index and the percentage of excess weight loss evaluated before and after the operation in 471 patients who undergone LSG operation and 374 patients reached to 3 month postoperative data, 358 patients reached 6 months postoperative data, 307 patients reached 12 months postoperative data, and 171 patients reached 24 months postoperative data. Postoperative morbidity and medication levels of patients with asthma, hypertension, type 2 diabetes mellitus, obstructive sleep apnea and hyperlipidemia were investigated. Complications and mortality of LSG were calculated. SPSS program was used in the analysis of data.