Lokal ileri serviks kanseri brakiterapisinde üç boyutlu tedavi ile stereotaktik beden radyoterapisinin dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of three dimensional brachytherapy and stereotactic body radiotherapy in local advanced cervical cancer
  1. Tez No: 458407
  2. Yazar: ŞEYMA İNAN MAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Lokal ileri serviks kanserinin kabul görmüş tedavi şekli Eksternal Radyoterapi(EBRT)'ye ek uygulanan İntrakaviter Brakiterapidir(BT).BT'nin en büyük avantajı tümörlü dokuda maksimum doz oluşurken alan kenarlarında hızlı doz düşüşü sayesinde kritik organlarda maksimum korumanın sağlanmasıdır. Fakat BT'nin invaziv bir işlem oluşu, anatomik ya da medikal şartların uygun olmaması gibi durumlar BT'ye alternatif bir tedavi yöntemini gerekli kılmıştır. Bu çalışmada amacımız Stereotaktik Beden Radyoterapi (SBRT)'sinin BT'ye alternatif olup olamayacağını araştırmaktır. Çalışmamızda 15 hastanın Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri aplikatörlü ve aplikatörsüz olarak çekilmiştir. Çekilen her iki görüntüde BT ve SBRT planları ayrı ayrı yapılıp dozimetrik olarak karşılaştırılmıştır. BT de GEC-ESTRO tavsiyeleri dikkate alınarak target volüm HR-CTV ve kritik organ volümleri oluşturulmuştur.Aynı kritik organ volümler SBRT planları içinde oluşturulup mesane, rektum ve sigmoid' in herbiri 0.1cc,1cc,2cc hacimlerinin aldığı dozlar her iki planlama tekniğinde ölçülüp istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. SBRT'de target volüm GTV olarak belirlenmiştir. HR-CTV %100 ve %90'ı ile GTV volümlerinin %100 ve %98'i birbiriyle karşılaştırlmıştır. Dozimetrik ölçüleri karşılaştırdığımızda girilen hedef, rektum, mesane, sigmoid volümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ölçülen HR-CTV ve GTV 'nin %100 'nün aldığı dozlar karşılaştırıldığında SBRT dozların anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur. HR-CRV'nin %90'ı ve GTV'nin % 98'inin aldığı dozlar karşılaştırıldığında SBRT dozlarının anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur. Kritik organların dozları incelendiğinde Sigmoid için 0.1cc,1cc,2cc'sinin aldığı dozlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken; mesane ve rektum 0.1cc,1cc,2cc hacimleri dozların BT lehine anlamlı olarak azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Serviks kanseri için Stereotaktik Beden Radyoterpi (SBRT) Brakiterapi uygulanamadığı durumlarda Brakiterapiye alternatif bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Intracavitary Brachytherapy(BT)used in combination with External Beam Radiation Therapy(EBRT)is the accepted treatment method for locally advanced cervical cancer. The main advantage of BT is,while the significant does distribution occurs on the tumoral tissue, the rapid decline in dose around tissue edges will be ensured maximum protection to critical organs.Unsuitable medical or anatomic conditions and invasive procedure of BT make necessary to find an alternative treatment method to BT.The purpose of this study is investigate that whether Stereotactic Body Radiation Therapy(SBRT)would be an alternative to brachytherapy(BT)or would not.In this study;group of 15 patients were scanned by Computed Tomography in both with applicator and without applicator.In both scans,BT and SBRT plans were made separately,and these were compared with dosimetric comparison.GEC-ESTRO's suggestions were considered when target volume HR-CTV and critical organ volumes were made.Same volumes were made for SBRT plans.The doses ,which delivered to volumes of 0.1cc,1cc,2cc for rectum,bladder and sigmoid, measured in both SBRT and BT plans and compared as statistical.Target volume has been determined as GTV at SBRT plans.HR-CTV 100%-%90 and 100%-98% of GTV volumes were compared with each other.When we compared the dosimetric measurements,we could not find revealing differences among input target,rectum,bladder,sigmoid volumes.When HR-CTC and GTV'doses -which they obtained 100% doses- were compared,it was noticed that SBRT doses are significantly high.We have compared %90 of HR-CRV received doses and%98 of GTV received doses and we have found that SBRT doses significantly high.There is no meaningful statical difference between Sigmoid doses (for volume of 0.1cc,1cc,2cc),when critical organs's doses were analyzed.However,we noticed that bladder and rectum doses (0.1cc,1cc,2cc)decreased in favor of BT.In conclusion, Stereotactic Body Radiation Therapy(SBRT)would be considered an alternative treatment method to Brachytherapy(BT)for cervical cancer,If Brachytherapy(BT)method would not be applied in some situations.