Elit oryantiring sporcuların fiziksel aktivite seviyelerinin incelenmesi (Ankara ili örneği)
Investigation of physical activitiy levels of elite orienteering athletes (case of Ankara province)
  1. Tez No: 458421
  2. Yazar: NİHAT DÖVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmada, Ankara'daki elit oryantiring sporcuların bir aylık kamp sürecindeki fiziksel aktivite seviyeleri ve bazı fiziksel ölçüm değerleri belirlenmiştir. Çalışmada günümüzde gerek şehir, gerek doğa ortamında, her yaş grubuna hitap edebilen, kişinin fiziksel aktivite seviyesi ile zihinsel gelişimine destekleyici olduğu kanıtlanmış oryantiring branşının gelişimine katkı sağlamak amacıyla sporcuların fiziksel özellik ve aktivite seviyelerinin incelenmesi hedeflenmektedir. Araştırma grubu, Ankara'da müsabaka öncesi hazırlık kampında bulunan 2135 yaş aralığındaki 13 erkek elit oryantiring sporcudan (Xva=69,69±5,20 kg.; Xbu=177,69±5,88 cm; Xvki=22,80±1,33 kg/m2) oluşmaktadır. Araştırmaya katılan sporcuların boy, kilo ölçümleri yapılmış ve inbody 720 cihazı ile vücut kitle indeksi değerleri bulunmuştur. Sporcuların 30 günlük kamp sürecindeki fiziksel aktivite seviyeleri“günlük kayıt yöntemi”ile belirlenmiştir. Bu amaçla sporcular uygulama kitapçığında bulunan“Günlük Fiziksel Aktivite Değerlendirme Çizelgesi”nin ilgili bölümleri ile DKAH (dinlenik kalp atım hızı) ve borg skalası değerlerini eklemişlerdir. Araştırma grubundan elde edilen bu verilerin ortalama ve standart sapma değerleri, SPSS 17 for Windows istatistik programı ile elde edilmiştir. Sonuç olarak araştırma grubuna dahil oryantiring sporcularının kamp süresince günlük ortalama 84,1 dk. ± 10,75 ağır, 52,25 dk. ± 24,39 orta, 52,67 dk. ± 7,27 hafif yoğunlukta antrenman yaptıkları tespit edilmiştir. Söz konusu sporcuların fiziksel özelliklerinin diğer oryantiring sporcuları ile benzer olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte oryantiring branşı sporcularının kamp süreci antrenman karakteristiklerini ihtiva eden herhangi bir bulguya rastlanmadığından karşılaştırma yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, physical activity levels and various physical measurement values of elite orienteering atheletes were obtained during one-month training camp period in Ankara Province. The aim of this research is to investigate physical characteristics and activity levels of the orienteering atheletes in order to contribute to the development of orienteering sport in line with the fact that orienteering had been proven as a sport-branch which advocates physical activity level and mental development by addressing all age groups both in the urban and country life.. The research group of this study comprises 13 male elite orienteering atheletes (Xva=69,69±5,20 kg.; Xbu=177,69±5,88 cm; Xvki=22,80±1,33 kg/m2), whose ages are between 21-35 and who train in the preparation camp just before compatitions. All athletes of the research were calculated regarding their height and weight, and obtained their body mass index with inbody-720 instrument. Physical activity levels of the atheletes during 30-day training camp period were obtained by“daily recording method”. In this context, atheletes themselves had recorded related parts of the“Daily Physical Activity Evaluation Chart”located in the exercise booklet as well as resting heart beat rate and Borg scale values. Mean and standart variation values of the data obtained from the research group were obtained by SPSS 17 for Windows statistical program. As conclusion, it is obtained that elite orienteering atheletes of the research group had achieved 84,1 min. ± 10,75 heavy, 52,25 min. ± 24,39 medium, 52,67 min. ± 7,27 light intensity training on a daily and average basis during one-month-campperiod. It is observed that physical properties of the atheletes in the reseach group resemble to other orienteering athletes. However, no comparison were likely to explore since no data regarding training characteristics of the research group orienteering atheletes during whole training period had been obtained.