8-12 yaş gurubu yüzücülere karada ve suda uygulanan kuvvet antrenmanlarının bazı teknik ve motorik özelliklere etkisinin incelenmesi
Analysis of the effects of strength exercises applied on 8-12 age group swimmers on land and in water on certain technical and motoric characteristics
- Tez No: 458422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN AKSEN CENGİZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, 8-12 yaş grubu yüzücülere karada ve suda uygulanan kuvvet antrenmanlarının bazı teknik ve motorik özelliklere etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Hizmetleri ve Spor Kulübü'nde düzenli olarak yüzen 8-12 yaş grubu 18 kız ve 18 erkek olmak üzere toplam 36 yüzücü üzerinde yapılmıştır. Yüzücüler karada kuvvet antrenmanı yapan grup (KKG, n=12), suda kuvvet antrenmanı yapan grup (SKG, n=12) ve kontrol grubu (KG, n=12) olmak üzere rastgele yöntemle üç gruba ayrılmıştır. KKG grubu Theraband, SKG grubuna el ve ayak paleti kullanılarak 6 hafta süreyle haftada 3 gün, günde yaklaşık 40 dakika, 10 istasyondan oluşan çalışma süresi ilk 2 hafta 12 tekrar 3 set, son 4 hafta 12 tekrar 4 set kuvvet antrenman programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir kuvvet antrenman programı uygulanmamıştır. 6 haftalık antrenman öncesi ve sonrası sırasıyla; vücut ağırlığı, boy uzunluğu, VKİ, VYY, biacromial omuz genişliği, oturma yüksekliği, karış ve kulaç uzunluğu, kol boyu, kavrama kuvveti, bacak ve sırt kuvveti, sağlık topu fırlatma, durarak uzun atlama, 30 sn şınav ve mekik testi, hexagon çeviklik, Connor yüzme testleri uygulanmıştır. Antrenman öncesi ve sonrası değerlerin farkına Tek Yönlü Çok Değişkenli Varyans Analizi (Manova) ile Post-Hoc testlerinden Bonferroni testi uygulanmıştır. KKG'nin karış uzunluğu, kavrama, sırt ve bacak kuvvet, mekik ve şınav hareketi, hexagon test, 50 metre serbest stil yüzme süre değerleri ve karışık yüzme stili hamle sayılarında; SKG'nin VKİ, VYY, kulaç uzunluğu, biacromial omuz genişliği, kol boyu, sağlık topu fırlatma, durarak uzun atlama değerlerinde anlamlı derecede bir fark olduğu belirlenmiştir (p0,05). Sonuç olarak; 8-12 yaş grubu yüzücülerin düzenli yüzme antrenmanları ile birlikte kuvvet antrenmanları uygulamaları teknik ve motorik özelliklerin gelişimine olumlu yönden katkılar sağladığı düşünülmektedir. Bu etkilerden dolayı yüzücülere yüzme antrenmanları ile birlikte kuvvet antrenmanları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the purpose of analyzing the effects of strength exercises applied on 8-12 age group swimmers on land and in water on certain technical and motoric characteristics. The study involved a total of 36 swimmers 18 of whom were female and 18 of whom were male in the 8-12 age group who regularly swim at the Youth Services and Sports Club affiliated with Malatya Youth and Sports Provincial Directorate. The swimmers were separated into three groups through the random method as the group who did strength exercises on land (SEL, n=12), the group who did strength exercises in water (SEW, n=12) and the control group (CG, n=12). While the SEL group used Theraband and the SEW used hand and feet fins and did the strength exercises, which consisted of 10 stations and involved 3 sets of 12 repetitions for the first two weeks and 4 sets of 12 repetitions for the last 4 weeks, for a total of 6 weeks, 3 times a week and about 40 minutes a day, the control group was not given any exercise program. Prior to and after the 6 week exercise program, the following tests were applied successively: body weight, height, BMI, body fat percent, biacromial shoulder width, sitting height, hand span and stroke length, arm length, grip strength, leg and back strength, throwing medicine ball, standing long jump, 30 second push-ups and sit-ups, hexagon agility and connor swimming. The One-Way Multivariate Variance Analysis (Manova) and Conferroni test among the Post-Hoc tests were applied for the difference in values prior to and after the exercises. It was determined that there is a significant difference in SEL hand span length, grip, back and leg strength, sit-ups and push-ups movement, hexagon test, 50 m free style swimming duration values and number of lunges in medley style swimming (p0,05). As a result, it is considered that swimmers of the 8-12 age group doing strength exercises along with regular swimming exercises will have positive contributions to the development of technical and motoric characteristics. Due to these effects, strength exercises can be suggested along with swimming exercises to swimmers.