Hemşirelik öğrencilerinde akademik başarıyı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting academic achievement in nursing students
  1. Tez No: 458453
  2. Yazar: ASLIHAN ERDOĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin kişisel özelliklerinin ve öğrenim ile ilgili özelliklerinin akademik başarısına etkisini değerlendirmek, akademik başarı ile genel özyeterlilik arasındaki ilişkiyi inceleyerek etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı olarak planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma evreni İstanbul Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu Eğitimi devam eden 1. , 2. , 3. , 4. sınıf öğrencilerinden araştırmaya katılmayı kabul eden 414 kişi oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan 'Bilgi Formu' ve 'Genel Özyeterlilik Ölçeği' kullanılarak toplandı. Tez çalışması kapsamında ölçeğin madde-toplam puan korelasyon katsayısı ve Cronbach alfa değerleri hesaplandı, ölçek puanlarının dağılımı verilerek, ölçek puanları öğrencilerin sosyo-demografik ve öğrenim özelliklerine göre fark analizleri ile karşılaştırıldı ve ölçek puanları arasındaki ilişkiler hesaplandı. Verilerin çözümlenmesinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde gibi betimsel istatistiklerden yararlanıldı. Fark analizlerinde iki bağımsız değişken için t testi, ikiden fazla bağımsız değişken için One-way ANOVA testi, ilişki analizleri için ise Pearson's korelasyon testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmada hemşirelik öğrencilerinin Öz-yeterlilik Ölçeği puanları arasındaki ilişkilere bakıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This research has been planned as definitive-association searcher in order to figure out the influencing factors by seeking the relation between general self-efficacy and success, and to consider influence nursery student's personal characteristics and of their features about leaning to academic success. Material and Method: The population is made of 414 people who accept to join research from 1st, 2nd, 3rd, 4th grade students of İstanbul Bilim University, Florence Nightingale Hospital's. Data collected by using 'Information Form' and 'General Self-efficacy scale' prepared by researcher. Within thesis study scale's total-material point correlation index and Cronbach's alpha values calculated, and the scale points compared with gap analysis according to learning and socio-demographic features of students by giving distribution scale points and the relation between the scale points were calculated, as well. It has been utilized from statistics such as frequency, arithmetic average, standard deviation and percentage in terms of analyzing of data. T test has been used for two independent variable in difference analyses, One-way ANOVA test has been used for more than two independent variable, and Pearson correlation test has been used for relation analyses. Findings: It has been checked at the relation between the nursery student's self-efficacy scale at the end of research.