Hemşirelik bölümü öğrencilerinin çocuk hemşireliği yeterliliği algıları üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting the perceptions of nursing students' pediatric nursing competence
- Tez No: 827170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin çocuk hemşireliği yeterlik algılarını etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlayan tanımlayıcı ve kesitsel türde bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4. Sınıf öğrencileridir. Araştırmanın birincil verileri yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmada Başarı Yönelimleri ölçeği, Hemşirelik Öğrencileri İçin Pediatri Hemşireliği Yeterlilik ölçeği, İletişim Becerileri ölçeği ve Kişilerarası Problem Çözme Envanteri ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada çocuk hemşireliği yeterlik algılarını etkileyen etmenler yapısal eşitlik modeli analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda problem çözme özgüveninin, γ= 0,19'luk, iletişim becerileri algılarının, γ= 0,61'lik, akademik başarı algılarının, γ= 0,32'lik bir etki ile çocuk hemşireliği yeterlik algılarını açıkladığı ortaya konmuştur. Ayrıca öğrencilerin akademik başarı algıları ile iletişim becerileri arasında (r: 0,79 p < 0,001), problem çözme ile iletişim becerileri arasında (r: 0,14 p < 0,001), problem çözme ile akademik başarı değişkenleri arasında (r: 0,21 p < 0,001) anlamlı pozitif ilişkiler bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonunda öğrenme teknikleri her öğrencir için farklılık gösterebileceğinden bütünleşik bir öğrenme yönetim sistemi kullanılmaması gerekliliği vurgulanmış ve hemşirelik öğrencilerinin iletişim becerilerini geliştirmeye, akademik başarılarını ve problem çözme yetkinlikleri artırmaya yönelik bir takım önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and cross-sectional study aiming to determine the factors affecting the child nursing efficacy perceptions of nursing students. The sample of the research is Kırşehir Ahi Evran University Faculty of Health Sciences Nursing Department 4th grade students. The primary data of the study were collected through face-to-face survey. Success Orientations scale, Pediatric Nursing Proficiency scale for Nursing Students, Communication Skills scale and Interpersonal Problem-Solving Inventory scales were used in the study. In the study, the factors affecting the perceptions of child nursing efficacy were examined by structural equation model analysis. As a result of the analysis, it was revealed that problem solving self-confidence, γ= 0.19, communication skills perceptions, γ= 0.61, academic achievement perceptions, with γ= 0.32, explained the child nursing efficacy perceptions. In addition, it was found that there were significant positive relationships between students' perceptions of academic success and communication skills (r: 0.79 p < 0.001), between problem solving and communication skills (r: 0.14 p < 0.001), and between problem solving and academic achievement variables (r: 0.21 p < 0.001). At the end of the study, it was emphasized that an integrated learning management system should not be used, since learning techniques may differ for each student, and some suggestions were given to improve the communication skills of nursing students, increase their academic success and problem-solving competencies.