Dijital içerik yönetiminde görsel kullanımının marka iletişimine etkisi
The effect of visual use in digital content management on brand communication
- Tez No: 458499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Her çağın kendine özgü bir ifade biçimi bulunmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi beraberinde, yazı döneminden fotoğraf makinesinin icadı ve ardından sinema ve televizyon gibi hareketli görüntüleri kaydeden araçların bulunmasıyla“görsel dönem' başlamış bulunmaktadır. Teknolojideki bu hızlı değişimle yeni medya hızına yetişilemeyen bir güç olmuş ve bu güç icatlarla buluşarak günlük yaşantımızın içerisine girmiştir. Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla internet anında ulaşılabilir hale gelmiş ve sosyal medya kavramı hayatımızın bir parçası olarak günlük yaşantımızda yerini alarak, tüm toplumsal yapılarda dahi aktif olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Bireyler artık günün büyük kısmını bu mecrada harcadığından, markalarında bireylere bu mecralar aracılığıyla ulaşması, mesajlarını bu mecralar doğrultusunda iletmesi ve yayılımını başarılı bir şekilde gerçekleştirip etkileşim haline geçebilmesi oldukça önemlidir. Günümüzde sosyal medya, resim, fotoğraf, video, film gibi görsel paylaşımın aktif kullanıldığı bir mecradır. İnternet çağı ile değişen hız kavramı, insanların tutumlarında da farklılıklar göstererek markalarda da büyük etki oluşturup, hem kısa vadede anlaşılır olması bakımından, hem de hızlı bir şekilde dikkat çekebilen unsur olan görsellerle yakalanmaya çalışılmasıyla markalar açışından önemli bir mecra olarak yerini almaktadır. Günümüzde en çok kullanılan görsel paylaşım ağırlıklı sosyal medya mecrası olan Instagram üzerinden aktif bir şekilde içerikler üretilmekte ve yönetilmektedir. Kuskusuz hedef kitle artık bu mecralarda varlığını sürdürmektedir. Araştırma kapsamında incelenen Instagram platformunun günümüzde markaların içerik ürettikleri en etkili mecralardan biri olması, bununla beraber üretilen içeriklerde hızlı efektler kullanarak basit fotoğraf düzenlemeleriyle başarılı görseller sundukları görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, markalar için sosyal medyada görsel içerik üretiminin marka farkındalığı, ürün satışı, marka konumlandırması adına günümüzde geleneksel medyaya oranla çok daha önemli ve etkili olduğunu ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında ”Turkish Airlines“ Instagram hesabı üzerinden markanın görsel içerik üretirken nelere dikkat ettiklerini analiz etmek hedeflenmiştir. İçerik analizi yöntemi uygulanarak görseller incelenmiş ve Ginsberg'in ”Shaping The Personalities of the Top Food Brands on Instagram" da kullanmış olduğu fotoğraf kategorileri esas alınarak sınıflandırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Medya, Instagram, Dijital İçerik, Görsel İçerik.
Özet (Çeviri)
Every age has its own way of expression. Fast technologic developments such as; invention of camera, cinema and television, the ability of recording moving pictures started a new“visual age”. With technologic developments, the new media became a force that is hard to catch up with, which afterwards became a part of our daily lives with the help of the inventions. By the arrival of smart phones, internet became easy to access. Social media took its place in everyone's life and is being used actively in every social levels. It is very important that brands reach individuals, interact with them, send and spread their massages successfully, through this channel, as people spend most of their times on social media. Nowadays, social media is a platform where images such as; picture, photography, video and film are actively shared. High speed of internet affected the behavior of people so the brands are focused on easily understood and conspicuous images. Instagram is the most popular, highly image-sharing social media platform where contents are actively produced and managed. No doubt that the target audience is located on these platforms. Instagram,which is inspected in this study, is one of the most effective platforms that the brands are creating contents for. It is observed that the contents are successful with using fast effects and simple edits. The aim of this study, is to execute that producing contents for social media is more important and effective for brands on brand awareness, product sale and brand positioning than traditional media. In the study, the object is to analyze the visual contents and the criteria taken in consideration while producing the contents through the Instagram account of“Turkish Airlines”. The images are analyzed by applying content analysis method, and categorized according to photography categories that were used by Ginsberg in“Shaping The Personalities of the Top Food Brands on Instagram”. KEY WORDS: Social Media, Instagram, Digital Content, Visual Content