Yonca otu ile takviye edilmiş tavşan pelet yeminin besi performansı ve karkas kalitesine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45853
  2. Yazar: MELTEM GÜLTEKİN CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 21
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi YONCA OTU İLE TAKVİYE EDİLMİŞ TAVŞAN PELET YEMİNİN BESİ PERFORMANSI VE KARKAS KALİTESİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Meltem (GÜLTEKİN) CAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER 1995, Sayfa: 21 Jüri :Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof. Dr. A Besim GÜROCAK Prof. Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN Araştırmada; ticari tavşan büyütme pelet yemi ile serbest olarak beslenen tavşanlara, üç farklı düzeyde kuru yonca otu (0; 50 g/gün ve serbest) verilerek; canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma ile erkek ve dişilerde karkas kalitesine ilişkin but etinde ham besin maddesi analizleri yapılmıştır. Denemede; 60 günlük sütten kesilen Beyaz Yeni Zelanda tavşanlar, 6 hafta süreyle beslenmişler ve elde edilen sonuçlara göre; kuru yonca otu ilâve edilen gruplarda canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışında istatistiki bakımdan önemli bir farklılık elde edilmediği (P >0.05), yem tüketiminde bir azalma meydana geldiği (P >0.05), yem değerlendirme sayısında sayısal olarak bir artma olduğu saptanmıştır (P >0.05). 0-6 haftalık beslenme periyodunda tavşanların ortalama canlı ağırlıkları, gruplara göre sırasıyla 2488 g, 2568.3 g ve 2447.8 g; ortalama yem tüketimleri 3788 g, 2580 g ve 2708 g; yem değerlendirme sayılan 3.48, 4.64 ve 4.94 olarak bulunmuştur. Deneme sonunda erkek ve dişi tavşanlarda sağ arka butta ortalama ham protein % 21.06, %21.43 ve % 21.08; ham kül % 1.21, % 1.24 ve % 1.18; ham yağ % 0.41, % 0.42 ve % 0.44; kuru madde % 25.24, % 26.29 ve % 25.76 olarak bulunmuştur. Elde edilen bu değerlerde gruplar arasında istatistiki önemli bir farklılık saptanmamıştır (P >0.05). Grupları oluşturan hayvanların 1 kg canlı ağırlık artışında yem maliyetinin sırasıyla; 14790.00 TL, 17400.28 TL ve 17789.83 TL olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; 60 günlük sütten kesilmiş tavşanların 6 haftalık besi süresince ticari tavşan pelet yemine ilâve olarak verilen kuru yonca otunun besi performansı üzerine herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı, 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yemin maliyetinin, yonca kullanılmasıyla azaltılamayacağı sonucuna varılabilir. ANAHTAR KELİMELER.Tavşan Pelet yemi, kuru yonca otu, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, besi performansı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF SUPPLEMENTED A RABBIT PELLETED DIET WITH ALFALFA HAY ON FATTENING PERFORMANCE AND CARCASS QUALITY Meltem (GÜLTEKÎN) CAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: ProfDr. Sahibe ÇALIŞKANER 1995, Page: 21 Jury: Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof. Dr. A Besim GÜROCAK Prof. Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN In this research, rabbits which fed to commercial pelleted rabbit growing feed as three different levels were given dried alfalfa hay; (0; alfalfa hay 50 g / day and ad libitum) live weight, live weight gain, feed intake, feed conversion and as a carcass quality in both male and female animal's right hindlegs were analysed for crude protein, dry matter, crude fat and crude ash. 60 days, 36 white New Zeland rabbits were fed for 6 weeks feeding period and according to experimental results; in groups which have alfalfa, there were no significant effect on live weight and live weight gain (P >0.05), feed intake was reduced (P >0.05) and feed conversion was numerically increased (P >0.05). During the period of 0-6 weeks average live weights 2488 g, 2568.3 g and 2447.8 g; feed consumptions 3799 g, 2580 g and 2708 g; feed conversions were 3.48, 4.64 and 4.94 respectively at the end of the trial male and female rabbits right hindlegs have values of 21.06, 21.43 and 21.08 % for crude protein; 1.21, 1.24 and 1.18 % for crude ash; 0.41, 0.42 and 0.44 % for crude fat; 25.24, 26.29 and 25.76 % for dry matter and according to these values there were no statistically significant differences between groups (P >0.05). Feeding costs for 1 kg weight gain were 14790.00 TL, 17400.28 TL and 17789.83 TL for the groups respectively. According to results, adding of ad libitium alfalfa to rabbit growing rations for 6 weeks of feeding period there were no negative effects on performance and when alfalfa was added to rabbit rations, feed cost per kg weight gain can not be reduced. KEY WORDS: Pelleted rabbit feed, dried alfalfa hay, live weight, live weight gain, fattening performance, feed intake, feed conversion.