Türkiye miniopterus schreibersi (Kuhl, 1819) türünün coğrafik varyasyonları (Chiroptera : Vespertilionidae)
- Tez No: 45854
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE MINIOPTERUS SCHREIBERSI (KUHL, 1819) TÜRÜNÜN CO?RAFİK VARYASYONLARI {CHIROPTERA: VESPERTILIONIDAE) Şule COŞKUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İrfan ALBAYRAK 1995, Sayfa: 35 Jüri: Doç. Dr. İrfan ALBAYRAK Doç. Dr. Metin AKTAŞ Doç. Dr. Suat KIYAK Bu araştırma 1974 ve 1994 yılları arasında bütün Türkiye'den toplanan ve kolleksiyonda bulunan 273 Miniopterus schreibersi (Kuhl, 1819) örneğinin taksonomik bir revizyonudur. Yaş tayinleri yapılmış örneklerden dış, iç ve ağırlık olmak üzere toplam '32 Ölçü alınmıştır. Alttürlerin ayırıcı özellikleri genel özellikler, kürk rengi ve ölçüler kaydedilmiştir. Türkiye örnekleri en yakın coğrafyada yayılış gösteren nominatif alttür, Miniopterus schreibersi pallidus Thomas, 1907 ve sinonimlerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Türkiye'de hem nominatif form hem de Miniopterus schreibersi pallidus'un yaşadığı ve Orta Anadolu merkez olmak üzere geniş bir melez sahasının varlığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Miniopterus schreibersi schreibersi, Miniopterus schreibersi pallidus, Alttür, Taksonomi, Türkiye.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE GEOGRAPHIC VARIATION OF MINIOPTERUS SCHREIBERSI (KUHL, 1819) IN TURKEY (CHIROPTERA: VESPERTILIONWAE) Şule COŞKUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Assoc. Prof. Dr. İrfan ALBAYRAK 1995, Sayfa: 35 Jüri: Assoc. Prof. Dr. İrfan ALBAYRAK Assoc. Prof. Dr. Metin AKTAŞ Assoc. Prof. Dr. Suat KIYAK This study is a taxonomical revision of 273 specimens of Miniopterus schreibersi (Kuhl, 1819) in collection and obtained from whole Turkey between 1974 and 1994. On the specimens aged a total of 32 measurements was taken as external, cranial and weight. Diagnostic characters, general characteristics, fur colour and measurements of subspecies were recorded. Turkish specimens were evaluated comparing with the nominate form, which distributed in the closest geography, Miniopterus schreibersi pallidus Thomas, 1907 and sinonyms. It was determined that both the nominate form and Miniopterus schreibersi pallidus exist in Turkey and there is a large hibridization area, center of which is being Middle Anatolia. KEY WORDS: Miniopterus schreibersi schreibersi, Miniopterus schreibersi pallidus, subspecies, Taxonomy, Turkey.