Makinalı tarla tarımında verimliliğe etkili teknik parametrelerin belirlenmesi
- Tez No: 45858
- Danışmanlar: PROF.DR. H. GÜNGÖR YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAKİNALI TARLA TARIMINDA VERİMLİLİ?E ETKİLİ TEKNİK PARAMETRELERİN BELİRLENMESİ Zeynep DEMİREL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN 1995, Sayfa : 41 Jüri : Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN Prof.Dr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. Aziz ÖZMERZÎ İnceleme ve sınama niteliğinde olan bu çalışmada, tarla tarımında kullanılan alet ve makinaların alan, işgücü, enerji verimliliği ve makina sermaye verimliliğine yansıyan özgül satın alma değerleri analitik olarak belirlenmiştir. Verimlilik göstergelerinin seçimi, tarımsal üretimin temel girdi unsurları ve tarım makinalarının işletme değerlerini karakterize eden parametreler dikkate alınarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda, makinalı tarımda verimlilik ölçütlerine etkili olan teknik parametrelerden en önemlilerinin mekanizasyondan, araziden, üründen ve çevre koşullarından kaynaklanan faktörler olduğu belirlenmiştir. Faktörlerin optimize edilmesi durumunda; daha çok ürün alınması yanında, enerji, işgücü ve sermayeden tasarruf sağlanabileceği de anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Makinalı tarla tarımı, verimlilik, alan verimliliği, işgücü verimliliği, enerji verimliliği, sermaye verimliliği, özgül satın alma değeri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF TECHNICAL PARAMETERS AFFECTING THE MACHINERY PRODUCTIVITY IN FIELD FARMING Zeynep DEMİREL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN 1995, Page: 41 Jury : Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN Prof.Dr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. Aziz ÖZMERZÎ Based on investigation and surveying, in this study, not only the field capacities, labour and energy productivities of implements and machinery used in field farming but also the specific purchase price influencing machinery capital productivity were analiticaly determined. Selection of productivity criterion was made by considering basic input factors of apricultural production and parameters characterizing the operating values of farm machinery. Consequently, the factors derived from mechanization, crop, land and enviromental conditions was found to be the most significant parameters effective on the productivity of machinery farming. In case these factors are optimized, it is understood that energy, labour and capital inputs are saved as well as more crops are obtained. KEY WORDS: Field farming with machines, productivity, field capacity, labour productivity, energy productivity, capital productivity, specific purchase price.