İşletmelerde mali tablolar yoluyla finansal risk analizi ve havacılık sektöründe uygulama
In businesses with the help of financial charts detect financial risks and practice i̇n aviation sector
- Tez No: 458582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Mali tablolar işletmelerin mali performans durumunu ve işlemlerinin aktarıldığı araçlardır. Mali tablolar işletme hakkında finansal durumu, performans sonuçları ve nakit akışı hakkında bilgi vermektedir. Buna ek olarak, bu verileri tüm mali tablo kullanıcılarına sunar. Mali tabloların yönetim için verilen kısmın ne derece etkin olarak kullanıldığını ölçer. Günümüz koşullarında işletmelerin rekabetçi ortamda sağlıklı bir şekilde ayakta durabilmesi ve beklenen büyüme oranını sağlayabilmesi için, aynı piyasa şartlarında rekabet halinde oldukları işletmelerin durumlarını incelemeden önce kendi durumlarını detaylı bir şekilde analiz edebilmeleri gerekir. Bu sebeple mali tablolar analiz teknikleri işletmenin varlıklarının ve kaynaklarının likiditesini, performans değerlerini ve ekonomik şartlara göre nasıl strateji ve kararlar alacağını etkilemektedir. Anahtar Kelimeler; Finansal Risk, Mali Tablo, Rasyo Analizi, Risk
Özet (Çeviri)
Financial statements are tools through which financial performances and transactions of businesses are conveyed. Financial statements give information about the financial situations, performance results and cash flow of businesses. Additionally, it presents this data to all users of financial statements. It measures how effective the part given for the managements is used. It is required for businesses to analyze their situation in detail before they look into other businesses they compete in the same market conditions, for businesses to survive in the competitive environment of today's conditions healthy and providing expected growing rate. Therefore, financial statements and analysis technics affect assets of the business and liquidity of resources, performance values and how strategies are formulated and how decisions are taken according to economic conditions. Key Words; Financial Risk, Financial Statements, Ratio, Analysis, Risk