La reconciliation avec le passe Armenien a travers le municipalisme et la present des excuses des elites politiques Kurdes a Diyarbakır
Diyarbakır'da belediyecilik ve Kürt siyasi elitlerin üzerinden Ermeni geçmişi ile uzlaşma
  1. Tez No: 458612
  2. Yazar: MERVE NEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Diyarbakır'da belediyecilik üzerinden uygulamaya konulan Diyarbakır'ın Ermeni geçmişi ile yüzleşme pratiklerinde, belediye ile devletin ilişkisinin ne denli bir faktör olduğunu anlamak ciddi bir önem taşımaktadır. Diyarbakır'da 1915'in yoğun olarak yaşanmış olması ve Diyarbakır'ın Ermeni nüfusunun büyük oranda azalması, kentte yoğun bir Kürt nüfusunun hâkimiyet göstermesine neden olurken, nüfusun büyük oranda değişikliği sonrasında ciddi bir şekilde değişen sosyo-ekonomik koşullar, Diyarbakır'ın mekân üzerinden de hafızasına kazınmış olan Ermeni geçmişi şehrin son yüz yıllık tarihi içerisinde bir gerçeklik teşkil etmektedir. Diyarbakır'da siyasi aktörlerin 1915'i ele alışında devlet karşısında Ermenilerle bir kader ortaklığı arayışına girdiği görülmektedir. Bu amaçla, Diyarbakır ve Sur Belediyesi'nin yüzleşme için attığı adımları değerlendirirken geçmişin sorumluluğunu devlet ile paylaşmaya çalışan siyasi aktörlerin söylemlerindeki devlet vurgusunun kaynağını araştırılmıştır. Diyarbakır, Ermeni tarihinin izlerine sahip olması açısından oldukça önemli bir sahayı oluşturmaktadır. Dolayısıyla, Diyarbakır'da devletin resmi organı olan belediyelerin yüzleşme için attıkları adımların tanınmaması Diyarbakır'ın temsil ettiği çoğulcu kimliğin, ulus-devlet politikasının tam karşısında konuşlanmasından kaynaklanmaktadır. Öte yandan, Diyarbakır'da yüzleşme adına atılan adımlar ile şehrin yeniden dönüşümünü sağlayan belediyelerin yerel otoriteler olarak şehri çok kimlikli bir mekâna dönüştürmeye çalışmaları, alternatif bir belediyecilik hizmeti sunmaları mekânı bir direniş alanı haline getirdiklerini göstermektedir. Böylece ulus-devlet anlayışının tek kimlikli, tek merkezli politikalarına rağmen çoğulcu bir belediyecilik politikası uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
To understand the relationship, and its role, between the municipality in Diyarbakır and the state, in the practices of Diyarbakır's confrontation with its Armenian history, is of great importance. The fact that“1915”has been intensively experienced in Diyarbakır and Armenian population has been vastly vanished resulted in Kurdish dominance in terms of population in the city. This change in the structure of population and the subsequent changes in the socio-economic conditions as well as the Armenian history that has been recorded by the city's memory constitute a reality in the last hundred year of the city's history. It is seen that Kurdish political actors seek a“destiny commonality”in dealing the issue of“1915”. With this purpose, while examining the steps taken by Diyarbakır and Sur municipalities for confrontation, I investigated the source of the emphasis on the concept of“State”in the discourse of the political actors in Diyarbakır. Diyarbakır constitutes an important field as it carries traces of Armenian history. The fact that the steps taken by municipalities, which are units actually affiliated with the State, for confrontation are not recognised by the nation-state polities is because the pluralist identity of Diyarbakır. On the other hand, the municipalities transform the city and turn it into a multi-identity place with the steps taken for confrontation. This also constitutes provision of alternative municipality services and this demonstrates that they are counter-power against the“official power”of the State. This way, municipalities turn the place (city) into zone of resistance through their pluralist municipal activities albeit the centralist policies.