Limited şirketlerde yan edim yükümlülükleri
Subsidiary liabilities at the limited corporations
  1. Tez No: 458611
  2. Yazar: OSMAN KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ANLAM ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yan edim yükümlülükleri, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun limited şirketler hukukunda getirdiği yeniliklerden birisidir. Yan edim yükümlülüklerinin öngörülmesi, tek borç ilkesinin istisnalarındandır. Şirket sözleşmesinde bir düzenleme olmaksızın yan edim yükümlülüklerinin öngörülmesi mümkün değildir. Yan edim yükümlülükleri, şirket sözleşmesinin zorunlu içeriğinden olmayıp, ihtiyari içeriktendir. Şirket kurulduktan sonra, sözleşmenin değiştirilmesi ile de yan edim yükümlülükleri öngörülebilir. Yan edim yükümlülüklerini öngören genel kurul kararları, ancak ilgili tüm ortakların yazılı onayıyla alınabilir. Böyle bir yükümlülük altına girmeyen ortakların olumlu onayına ihtiyaç bulunmamaktadır. Yan edim yükümlülükleri bir esas sermaye payına bağlı olmak zorundadır. Tek bir pay, belirli pay grupları, belirli paylar hatta bütün paylar için öngörülebilirler. Bu şekilde, yan edim yükümlülükleri hakka bağlı borç halinde gelmektedir. Bu edimlerin, ortakların şahsına bağlanması mümkün değildir. Yan edim yükümlülüklerinin amacı şirketin işletme konusunun gerçekleşmesine destek olunmasıdır. Amaç, öz kaynak ihtiyacını karşılamak değildir.
Özet (Çeviri)
Subsidiary liabilities are one of the innovations that Turkish Commercial Code No. 6102 brought in the law of limited corporations. Anticipating the subsidiary liabilities are one of the exceptions of the single debt principle. Without any regulations in the corporate charter, it is not possible to anticipate the subsidiary liabilities. Subsidiary liabilities are not obligatory matters of the corporate charter but optional matters. After the company is established, subsidiary liabilities can be anticipated by modifying the corporate charter. General assembly decisions anticipating the subsidiary liabilities may only be made upon the written approval of all relevant partners. Positive approvals of the partners who are not under such liabilities are not needed. Subsidiary liabilities have to be based on a principal capital share. They can be anticipated for a single share, certain share groups, certain shares or even for all shares. In this manner, subsidiary liabilities become liabilities bonded to the right. It is not possible to bind those subsidiary liabilities to the partners personally. The purpose of the subsidiary liabilities is to support realizing the field of operation of the company. The purpose is not to meet the need of equity capital.