L'univers romanesque de La statue de sel d'Albert Memmi
Albert Memmi'nin 'La statue de sel' adlı yapıtının yazım dünyası
- Tez No: 458613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDIKA SEZA YILANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, toplum içinde farklı etnik kökenlerden gelen ancak aynı dilde eserler üretebilen bireylerin kültürel olarak kaynaşmalarını konu edinmektedir. Bu anlamda, sömürgeleştirilmiş toplumlarda dilin ve bireyin kimliksel etkileşiminin izlenmesi amacıyla Tunus kökenli, Fransız bir yazar olan Albert Memmi'nin kendi özgeçmişinden hareketle kaleme aldığı La statue de sel adlı eser incelenmiştir. XX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, Tunuslu Musevi azınlık topluluğun, egemen Fransız kültüre kaynaştırılması süreci, yazarın eserde yansıttığı tarihsel doku içinde ele alınmıştır. Baskı altındaki azınlık kimliğinin çelişkili bir şekilde geliştiği Denys Cuches ve Jean-Claude Kaufmann'ın kimlik oluşumunu irdeleyen çalışmalarına göre izlenmiştir. Yazarın, Dhimmi statüsünden kurtulan Musevi azınlığın özellikle kültürel ve dilsel bağlamda kendine yabancılaşmasını, döneme damgasını vuran varoluşçuluk akımının etkisiyle yeniden yapılandırdığı açıklanmaya çalışılmıştır. Albert Memmi, yazın dünyasını özgürleşmek amacıyla bir araç olarak kullanan ve eski sömürge ülkelerde hayat bulan frankofon edebiyatların öncülerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Yapılan bu inceleme sonucunda zedelenmiş azınlık kimliğinin eğitim yoluyla gelişebileceği fikri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is about the cultural integration of people who comes from different ethnic origins, but who gives creations with the same language. At this point, the creation from Tunisian origin writer Albert Memmi's background La statue de sel was analyzed in order to observe, the language and the individual identities interaction in colonized societies. From beginning of 20th century, process of the integration of Tunisian Jewish minority society to dominant French culture was discussed from the writer's historical perspective. It is followed from the studies on minority societies of Denys Cuches and Jean-Claude Kaufmann's contradicted identity growth under pressure. It is explained by the writer with the related period's popular existentialism flow that the Jewish minority who freed from the“Dhimmi”status are estranged from their roots, especially on their cultural and linguistic legacy. Albert Memmi is defined as a pioneer francophone writer who comes from ancient colonized countries and who used literature world as a tool to become free. After this observation, it is possible to suggest that, damaged minority identity can be improved by education.