Farklı dozlarda ve fenolojik dönemlerde gibberellik asit (GA3) uygulamasının Trakya ilkeren çeşidinde (Vitis vinifera L.) salkım sıklığı ile verim ve kalite bileşenleri üzerine etkileri
Effects of gibberellic acid (GA3) application at different dosages and phenological stages on cluster density, yield, and quality components of cv. Trakya ilkeren (Vitis vinifera l.)
- Tez No: 932059
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışma; 2024 yılı vejetasyon periyodunda Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde bulunan, 5BB anacı üzerine aşılı Trakya İlkeren üzüm çeşidi parselinde yürütülmüştür. Deneme parselindeki asmalar 10 yaşında olup rakımı 10 metredir. Sıra arası ve sıra üzeri mesafe 2,5 x 1,5 m olup gövde yüksekliği 80 cm'dir. Denemedeki asmalar Çift Kollu Guyot terbiye şekli verilerek budanmıştır. Çalışmada erkenci, çekirdekli ve renkli sofralık bir çeşit olan Trakya İlkeren asmalarında görülen salkım sıklığı (kompakt salkım) sorununa karşı gibberellik asitin (GA3) etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla asmalara iki farklı fenolojik gelişme döneminde (çiçeklenme öncesi ve çiçeklenme öncesi+bezelye iriliği) ve 0 mg/L (kontrol), 5 mg/L ve 10 mg/L dozlarında gibberellik asit uygulanmıştır. Uygulama, yapraklar dahil iki tel arası bölgeye yapılmıştır. Ayrıca yapılan GA3 uygulamalarının verim, salkım, tane ve fitokimyasal özelliklerine etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak; belirlenmiş dönem ve dozlarda uygulanan gibberellik asitin salkım sıklığına anlamlı bir etkisi olmamasına karşın rakamsal olarak az da olsa bir iyileştirme sağladığı görülmüştür. Diğer yandan 5 mg/L dozunun; kontrol ve 10 mg/L dozuna göre verim özelliklerini artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca 10 mg/L GA3 dozunun fitokimyasal özellikleri iyileştirdiği görülmüştür. Fakat uygulama yapılan iki dönemde de salkımlarda anlamlı seviyede boncuklanmaya yol açtığı ve verimi düşürdüğü sonucuna ulaşılsa da bu azalmanın gerçekte ortalama“1”salkıma denk geldiği anlaşılmıştır. Çalışma, Trakya İlkeren çeşidinde GA3 uygulaması için bir temel oluşturmuş olup, ileride daha farklı doz ve dönemlerde araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted during the 2024 vegetation period in the plot of the Trakya İlkeren grape variety, grafted onto the 5BB rootstock, within the Tekirdağ Viticulture Research Institute Directorate. The vines in the experimental plot are 10 years old, with an altitude of 10 meters. The row spacing and in-row spacing are 2,5 x 1,5 m with a trunk height of 80 cm. The vines in the experiment were pruned using the Double Guyot training system. In the study, the effect of gibberellic acid (GA3) on the problem of cluster compactness observed in Trakya İlkeren grapevines, which is an early-ripening, seeded, and colored table grape variety, was investigated. For this purpose, gibberellic acid was applied to the vines at two different phenological development stages (pre-bloom and pre-bloom + pea size) and at doses of 0 mg/L (control), 5 mg/L, and 10 mg/L. The application was made to the two-wire zone, including the leaves. Additionally, the effects of the GA3 applications on yield, cluster, berry, and phytochemical properties were examined. In conclusion, although gibberellic acid applied at the determined periods and doses did not have a significant effect on cluster compactness, it was observed to provide a slight improvement, albeit minimal, in numerical terms. On the other hand, the 5 mg/L dose was found to increase yield characteristics compared to the control and the 10 mg/L dose treatments. Additionally, the 10 mg/L GA3 dose was observed to improve phytochemical properties. However, although it was concluded that the application led to a significant level of berry shatter in the clusters and reduced yield in both application periods, it was understood that this decrease actually corresponded to an average of“1”cluster. The study has provided a basis for GA3 application in the Trakya İlkeren variety, and further research with different doses and application periods is recommended for the future.