Yeni toplumsal hareketler bağlamında dijital aktivizm: Dijital feminizm örneği
Digital activism in the context of new social movements: The example of digital feminism
  1. Tez No: 458685
  2. Yazar: OKAN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK BİRSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Toplumsal Paylaşım Ağları ve Internet Teknolojileri insanlığın ve sosyal hayatın pek çok önünü etkilediği gibi Toplumsal Hareketlere de yeni bir yön vermiştir. Bu süreçten sokağa dökülen kadın hareketleri, feminizm ve Feminist Dernekler de etkilenmiştir. Bu çalışma Toplumsal Paylaşım Ağları ve Internet Teknolojilerinin Türkiye'de yer alan kadın hareketlerinin dernekler ve Dijital Aktivizm boyutuna olan etkilerini konu edinmiştir. Bu bağlamda örneklem kapsamında 4 Feminist Dernek ve 7 Feminist Dijital Aktivist Örgütlenme ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakatta dernekler ve Feminist Dijital Aktivistlerin kendilerini nasıl tanımladıkları, hareketlerinin başlangıç aşaması, vizyon ve faaliyet alanları, Toplumsal Paylaşım Ağlarını nasıl ve hangi amaçla kullandıkları, Toplumsal Paylaşım ağlarına olan bakış açıları sorulmuştur. Verilen cevaplar ile dernek ve Feminist Dijital Aktivistler karşılaştırmalı yöntemle analiz edilmiştir. Sonuçta Toplumsal Paylaşım ağlarından en çok Facebook ve hareketin kendisine ait olan Web sitelerinin kullanıldığı, Toplumsal Paylaşım Ağlarının en çok üyeler/destekçiler ile iletişim kurmak, daha çok kişiye ulaşmak, etkinlik ve kurumsal haber duyuruları yapmak gibi amaçlar için kullanıldığı tespit edilmiştir. Feminist Dijital Aktivistlerin Toplumsal Paylaşım Ağlarına daha çok olumlu anlam yüklediği görülürken Derneklerin Toplumsal Paylaşım Ağlarına daha ihtiyatlı yaklaştığı anlaşılmıştır. Neticede Türkiye'de başta Internet eşitsizliği sebebi ile Toplumsal Paylaşım Ağlarının kadın hareketine katkısının kısıtlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social Sharing Networks and Internet Technologies, which have influenced many aspects of humanity and social life, as well as have given a new direction to Social Movements. Women's movements, feminism and women's associations were also influenced by this process. This study has focused on the effects of social sharing networks and internet technologies in Turkey on associations and digital activism with in dimension of women's movements in Turkey. In this context, interviews were conducted with 4 women's associations and 7 Feminist Digital Activist Organizations. In the interviews, Feminist Digital Activists and associations were asked how they describe themselves, their initial stages of movement, their vision and areas of activity, how and for what purpose they used Social Sharing Networks, and the way they view social sharing networks. The answers of the associations and Feminist Digital Activists were analyzed by comparative method. As a result, it has been found that Social Sharing Networks are used for the purposes of communicating with members / supporters, reaching out to more people, announcing activities and corporate news, which are mostly used by Facebook and its own Web sites from Social Sharing Networks. It has been understood that Feminist Digital Activists seem to have more positive implications for Social Sharing Networks, on the other hand associations are more cautious about Social Sharing Networks. As a result, the contribution of the Social Sharing Networks to the women's movement is limited due to the Internet inequality in Turkey.