Kadına yönelik şiddetin yeni mücadele sahası: Dijital ağ ve Türkiye'de dijital feminist aktivistler
The emerging arena of violence against women: Digital feminist activists in Türkiye within the context of digital networks
  1. Tez No: 924219
  2. Yazar: DİLAYLA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ERCAN SEPETCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Gelişmekte olan teknoloji, toplumsal yapıları ve insan hayatını dönüştürmüş, dijital platformlar ise kısa zamanda bireylerin yaşamını değiştirmiştir. Bu toplumsal değişim ve dönüşüm sonucunda“dijital aktivizm”kavramı ortaya konulmuştur. Dijital ağdaki kadın hareketleri ise“dijital feminist aktivizm”i beraberinde getirmiştir. Bu değişim ve dönüşüm, yeni bir kuşak sınıflandırmasına da sebep olmuştur. Dijital araçlar ile internet ağının olanakları içine doğmuş olan kuşak için“dijital yerliler”, dijital çağa ayak uydurması beklenen kuşak için ise“dijital göçmenler”tanımlaması yapılmaktadır. Bu çalışma, dijital yerliler ve dijital göçmenler bağlamında, Türkiye'deki feminist aktivizm faaliyetlerini; onların oluşum sürecini, eylem ve mücadele sahaları ile karşılaştıkları problemleri ele almaktadır. Nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışma, dijital feminist aktivizm alanında faaliyet yürüten 12 görüşmeci ile yapılan derinlemesine mülakat sonucu oluşmuş, bazı kadın derneklerine ziyaretlerde bulunulmuş, böylelikle elde edilen veri, karşılaştırmalı bir biçimde sunulmuştur. Dijital feminist aktivizm alanının Türkiye'de karşı karşıya kaldığı sosyal, siyasal ve bireysel deneyimleri, feminizm çerçevesinden irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Social structures and human life have been transformed by the development of technology, and digital platforms have in a brief period of time altered the lives of individuals. The concept of“digital activism”has been introduced as a consequence of this social change and transformation. Women's activities in the internet realm have implemented“digital feminist activism.”A new generation classification has also resulted from this change and transformation.“Digital natives”are the generation that was born into the digital tools and possibilities of the internet, while“digital immigrants”are the generation that is anticipated to maintain pace with the digital age. In the context of digital natives and digital immigrants, this study investigates the activities of feminist activism in Türkiye, including their formation process, areas of action and struggle, and the challenges they face. This qualitative research study was done through in-depth interviews with 12 participants engaged in digital feminist action. Furthermore, several women's organizations were visited. The data acquired using these two methods is given comparatively. It analyzes the social, political, and personal experiences that digital feminist activism has faced in Türkiye within the context of feminism.