Sağlık çalışanlarında işkolikliğin stres düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi: Bir hastane örneği
Examining the effect of workaholism on the levels of work-related stress in health workers:Hospital case study
  1. Tez No: 458763
  2. Yazar: ESİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA OĞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma hayatı, kişilerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve yaşadıkları toplum içerisinde kabul görmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Günümüz dünyasında çalışma koşullarının değişmesi, işverenlerin çalışanlarından beklentilerinin artması, çalışanları daha fazla çalışır hale getirmiştir. Çağımızdaki teknoloji donanımı sebebiyle de iş dünyasındaki rekabet artmaktadır. Rekabet ortamında artan iş yükü, çalışanlarda işkolikliği tetiklemektedir. İşkoliklik, bazı yöneticiler için, çalışanın işverene sağladığı fayda nedeniyle olumlu bir durum gibi algılansa da orta ve uzun vadede kuruma zarar vermektedir. Stres ise, günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İnsanlar zamanlarının büyük bir kısmını çalışarak geçirdikleri için, çalışma ortamındaki stresleri de artmaktadır. Sağlık hizmetlerinin özelliği gereği; çok çalışma ve stres sağlık çalışanlarının sıklıkla yaşadıkları durumar arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle çalışma hayatında verimliliği etkilemesi açısından; her iki konunun sağlık çalışanları üzerindeki etkisi çalışma alanında yoğun ilgi görmektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanları arasında işkoliklik ve stres arasındaki ilişkileri; aynı zamanda işkoliklik ve stres düzeyinin demografik değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Bu çalışma İstanbul Bilim Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanlarına uygulanmıştır. Bu araştırmanın evreni, 102'i kadın ve 48'u erkek toplam olarak 150 kişiden oluşmuştur. Çalışmanın sonucunda; stres düzeyi cinsiyete göre farklılık gösterirken, işkoliklik hastanedeki çalışma alanlarına (klinik, poliklinik birim sorumlusu ve çalışanları) göre farklılık göstermektedir. Farklılıklara baktığımızda kadın sağlık çalışanlarının, erkeklere göre daha stresli oldukları görülürken, servis çalışanlarının klinik, poliklinik birim sorumlusu olanlara göre daha işkolik oldukları görülmektedir. Anahtar Kelimeler : ĠĢkoliklik, Stres, Sağlık ÇalıĢanları, Hastane
Özet (Çeviri)
Business life is very important to the people to conduct their lives and to be acknowledged in the society they live in. Working conditions are changing in today's world. With this, employers expect their employees to work more. There is always competition in the business world. And it is increasing due to modern technology. Increased workload in the competitive environment, is also triggerring workaholism. Although dedication of employees in the workplace is perceived positively by their employers, in the medium as well as the long run, this damages the institution. Stress, has become an integral part of our lives. Stress work increases as employees spend most of their time working. Due to the nature of health services, health care workes often experience work related stress. For this reason, the study of work-related stress among health care workers and its effect on productivity has gained attention. The aim of this study was to examine the relationship between health workers and work-life stress, concurently, whether the levels of work-life and the associatred stress significantly differed from the demographic variables. This work was applied to health workers İstanbul Bilim University Şisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The universe of this research consists of a total of 150 people, 102 of whom are women and 48 are men. Results indicate that the level of stress differs by sex, and the degree of work-life(unit supervisor and service workers) differs by work areas in the hospital. When we look at the differences, we see that women health workers are more stressful than men, whereas service workers are more stressful than those who work in polyclinic department. Keywords : Workaholism, Stress, Health Workers, Hospital