Antik Çağ'dan günümüze performans mekanlarının akustik ve mimari açıdan gelişimi
The development of performance halls acoustically and architecturely from Antiquity to present
  1. Tez No: 458864
  2. Yazar: DAMLA KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Performans mekanlarında, mimarinin şekillendirdiği akustik ortam, gerçekleştirilen performansın seyirciye ulaşmasında aracılık etmiştir. Seyircinin duyduğu ses, kaynaktan üretilen sesin salonların mimari etkisiyle başkalaştığı hali olmuştur. Bu nedenle, performans mekanlarının tasarımı, müzik, mimarlık ve akustik alanlarının değerlendirildiği kapsamlı bir alan olarak karşımıza çıkmıştır. Antik Çağdan itibaren incelenen performans mekanlarının tarihinde, Rönesans, Barok, Klasik ve Romantik dönem müziğinin performansının, çoğunlukla, aynı zamana ait akustik çevreyle kuvvetli bir ilişki içinde olduğu görülmüştür. Tasarımcıların atacakları yeni adımların sonuçlarını öngörememesi, belirgin formların dışına çıkıldığında memnuniyet getirmeyen performansların çıkması, başarısı kanıtlanmış formların tekrarlanmasına ve bu formların yeni formlar için büyük ölçüde referans olmasına neden olmuştur. Bunun sonucunda, İtalyan opera salonları, Antik Yunan ve Roma açık hava tiyatrolarından; kuzey Avrupa konser salonları, bazilika kiliselerinden ve saraylardaki dikdörtgen balo salonlarından esinlenerek gelişmiştir. 20. yüzyıldan itibaren, mimari akustiği bilimsel yollarla ele almak; tasarımcılara, tasarlayacakları mekana hakim olup, onu şekillendirebilmelerini sağlayacak donanımı sağlamıştır. Mimari ve akustik açıdan geçmiş dönemlerde uzun sürede oluşmuş köklü performans tarihinin etkisi devam etmekle birlikte, beğenilmiş ve alışılmış akustik ortamı yeni mekanlarda sağlamak için bilimsel gelişmelerden yararlanılmıştır. Mekanlarda yeni yapılanmalara cesaret veren mimari akustik gelişmeler dinleyici alanlarının teraslamalar şeklinde yerleştiği yenilikçi formlu salonların ve reverberasyonun açılır kapanır alanlarla ayarlanabildiği mimarinin performans çeşidine göre değişim gösterdiği salonların tasarlanmasını sağlamıştır. Bu dönemde, gelişmelerin verdiği imkanlarla, mimarlık ve müzik ilişkisini farklı ele alma yöntemleri, sürekli olarak aranmıştır. Günümüzün performans salonlarının mimarilerinde, yenilikçi formlarla birlikte geçmişten itibaren gelişmiş ve kendini ispat etmiş formlar inşa edilmeye devam etmekte; bugünkü performans mekanları, Antik Çağdan itibaren birçok zamanın etkisini içinde barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In performance halls, an acoustic environment shaped by architecture mediates the arrival of performance to audiences. Sound that is perceived by audiences is the original sound that is altered by the architectural surroundings. For this reason, the performance hall design is a comprehensive field that evaluates music, architecture and acoustics at the same time. Since the Ancient Period in the performance hall history, Renaissance, Baroque, Classical and Romantic music have been in a very strong relationship with acoustic environments where the music is performed. Unpredictable acoustic results for designers, possible performance failures when halls aren't designed with specific forms brought mostly the repetition of safe forms and forms that are developed from these safe forms. As a result, the Italian opera house developed from Ancient Greek and Rome theaters; north European concert halls developed from basilica churches and rectangular ball rooms in palaces. Since the 20. Century, architectural acoustics that is approached scientifically supplied equipment for designers to envision the space and shape it. Performance history covered a long time period had maintained its influence architecturally and acoustically; scientific developments are benefited to build new halls with these familiar acoustics. Besides, architectural acoustics developments that encouraged new designs had caused the design of innovative formed halls that settle with terraced organization and variable halls to obtain optimum reverberation time. In this dynamic time,with the opportunity of developments, different methods to relate architecture and music are searched constantly. In contemporary performance halls' architecture, innovative and traditional forms are built; performance halls accommodate the effect of times since the Ancient Period.