Discrete wigner function
Kesikli wigner fonksiyonu
- Tez No: 458897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLAY ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kuantum mekaniğinde faz uzayı, yani istatistiksel mekanik yöntemiyle kuantum mekaniğini birleştirme çabası 1900'lerde ilk defa çalışılmaya başlanmıştır. Weyl ve Wigner'in öncüsü oldukları faz uzayı temsili, parametrelerin sürekli değerler aldığı bir fonksiyonlar uzayı olarak temellendirilmiştir. Dolayısıyla tanımlanan olasılık fonksiyonu da süreklidir. Uzayın geometrisi Öklidyen geometriye sahiptir.Doğru denkleminin aq + bp =c biçiminde olması, iki noktadan sadece bir doğru geçmesi, iki paralel olmayan doğrunun bir noktada kesişmesi, iki doğrunun paralel olma şartının aynı a ve b'lere ancak farklı c'lere sahip olması gibi özellikler bu faz uzayında da geçerlidir. Wigner Olasılık Fonksiyonu'nun özel olarak yarı-olasılık fonksiyonu olarak adlandırılmasının sebebi olasılığın negatif değerler alabilmesidir ve önemi de buradan kaynaklanır.
Özet (Çeviri)
In the final chapter, through Weyl ordering, continuous Wigner function is derived. Then, using proper assignments, discrete counterpart in discrete phase space is introduced. First computing for single qubit and a pair of qubits, smallest contextual bit qutrit's discrete Wigner function is calculated both for a specific and a general initial condition. For a specific state, it has been shown thatWigner function can indeed have negative values as a quasi-probability distribution. Negative probabilities and their link to contextuality is discussed. As a result, if a qutrit's 6 tables can have at least one negative value for the general initial condition, it will mean that contextuality and negative probabilities are directly linked.