Mut baseni (Güney Türkiye) miyosen resiflerinin mercan sistematiği, stratigrafisi, biyofasiyesleri ve paleoekolojisi
Systematic, stratigraphy, biofacies and palaeoecology of miocene coral reefs of the Mut basin (South Turkey)
- Tez No: 458903
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİKE NAZİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Dağpazarı resif kompleksi, Orta Toros kuşağı içerisinde bulunan Mut Havzası'nda gelişmiş ve Miyosen denizel transgresyonuna bağlı olarak oluşmuş, büyük bir karbonat platformunun parçasıdır. Karbonat platformundan derlenen mercan faunası, Ostrea kavkılarının 87Sr/86Sr izotop analizleri ve önceki çalışmalardaki stratigrafik korelasyona göre birimin yaşı Langiyen olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada, resif yapıcı scleractinian mercan faunası, Pocilloporidae, Siderastreidae, Poritidae, Mussidae, Lobophylliidae, Montastraeidae, Diploastreidae ve Merulinidae familyalarına ait çoğunlukla masif, kubbemsi, küresel ve yarı küresel büyüme biçimleri gösteren kolonilerden oluşmakta olan toplam 15 cins ve 26 tür ile tanımlanmıştır. Bu koloniler arasında, daha sınırlı olmak üzere, dallı, tablamsı ve levhamsı büyüme biçimleri gösteren mercan kolonileri de yer almaktadır. Ayrıntılı arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda Dağpazarı resifi içerisinde toplam 10 fasiyes tanımlanmıştır. Bu fasiyes toplulukları ile z-mercan baskın fauna, Halimeda, koralina kırmızı alg ve deniz yosunu kolonileşmelerinin birlikte bulunması, bize Dağpazarı platformunun gelişimi süresince paleotopoğrafik yükseklik sayesinde sürekli öfotik zonda kaldığını göstermektedir. Dağpazarı resif kompleksi mercan faunası, Fransa, İtalya, İspanya, İran, Mısır, kuzey Afrika sahili ve Avusturya-Macaristan'dan aynı yaştaki mercan toplulukları ile karşılaştırılmıştır. Cins (Stylophora, Porites, Caulastraea, Favia, Favites, Montastraea, Tarbellastraea, Thegioastraea, Mussismilia vb.) ve türlerin (Porites maigensis, Porites collegniana, Favites neglecta, Montastraea mellahica, Montastraea schweinfurthi, Montastraea tchihatcheffi, Tarbellastraea ellisiana, Tarbellastraea reussiana, Solenastrea desmoulinsi vb.) Kızıl Deniz, Batı Akdeniz ve Paratetis Miyosen mercan faunaları ile karşılaştırılmaları nispeten yakın benzerlik göstermektedir. Bu sonuçlar, Langiyen dönemi süresince Akdeniz ile Atlantik, Kızıldeniz, İran Körfezi ve Paratetis arasında deniz yolu bağlantılarının olduğunu açıkça doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Dağpazarı reef complex, developed within Mut Basin, is located in the Central Taurus Belt and it is part of a large carbonate platform which formed in relation to the Miocene marine transgression. Its age has been defined as Langhian based on coral fauna, 87Sr/86Sr isotope analysis and previous studies of the stratigraphic correlation. In this study the reef building scleractinian coral fauna has been described, with a total of 15 genera and 26 species belonging to the Pocilloporidae, Siderastreidae, Poritidae, Mussidae, Lobophylliidae, Montastraeidae, Diploastreidae and Merulinidae families. At the end of the detailed field and laboratory works total 10 facies have been identified in the Dagpazarı reef. The co-existance of this facies associations with z-coral dominant fauna, Halimeda, coralline red algae and seagrasses colonizations show us a stable position of Dağpazarı platform in euphotic zone thanks to paleotopographic relief. The coral fauna of the Dağpazarı reef complex has been compared to coeval coral assemblages from France, Italy, Spain, Iran, Egypt, North Africa coasts and Austria-Hungary. The comparison with Red Sea, western Mediterranean and Paratethys coral faunas shows relatively close similarities, as concerning genera (Stylophora, Porites, Caulastraea, Favia, Favites, Montastraea, Tarbellastraea, Thegioastraea, Mussismilia etc.) and species (Porites maigensis, Porites collegniana, Favites neglecta, Montastraea mellahica, Montastraea schweinfurthi, Montastraea tchihatcheffi, Tarbellastraea ellisiana, Tarbellastraea reussiana, Solenastrea desmoulinsi etc.). These results clearly confirm the existence of seaway connections between Mediterranean and Atlantic, Persian Gulf, Red Sea and Paratethys during Langhian time.