İç Anadolu bölgesinde yetiştirilen bazı yulaf ve çavdar varyetelerinde ruminantlar için metabolik enerji değerlerinin saptanması üzerinde bir araştırma
- Tez No: 45896
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
Bu araştırmada, İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilen bazı Yulaf ve Çavdar varyetelerinin metabolik enerji değerleri tesbit edilmiştir. İn vitro Sellülaz yöntemi uygulanan araştırmada Ankara 76, Ankara 84 ile 803, 804, 805 Islah hattı Yulaf varyeteleri; Anadolu 83, BDMÇ 1, Tetra 27 ve Yemlik Çavdar Varyeteleri; Trichoderma viride mikroorganizmasından üretilen Sigma C-9422 enzimi ile muamele edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metabolic energy determination have been made in oat and rye varieties cultivated in Central Anatolia; Cellulase version of in vitro methods have been applied in this research. Ankara 76, Ankara 84 varieties and 803, 804, 805 improved Lines of oat; Anadolu 83, BDMÇ1, Tetra 27 and rye varieties of rye were treated with Sigma C-9422 enzym which produced from Trichoderma Viride microorganism. The metabolic energy waJuss of oat and rye varieties were found as 3426.28, 3210.71, 3291.64, 3348.62, 3410.92 and 2718.04, 2996.59, 3140.72, 3261.03 Kcal/kg, respectively.