Farklı koşullarda pirolitik çevrimin incelenmesi ve sıcaklık algoritmasının geliştirilmesi
Investigation of pyroyltic cycle under different conditions and development of a temperature profile algorithm
  1. Tez No: 458966
  2. Yazar: MERVE BETGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ESİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, pirolitik ankastre fırının pirolitik çevrim sırasındaki temizleme etkinliğinin geliştirilmesi ve enerji tüketiminin azaltılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, öncelikle gıda kalıntılarının temelini oluşturan margarin ve et suyu karışımının ve hammadde olan gıda kalıntısının ısıl bozunma davranışları termogravimetrik analiz ile incelenmiş, ısıl bozunma sırasında oluşan uçucular TGA/FTIR/MS ile belirlenmiştir. Ayrıca, pirolitik ankastre fırının temizleme ve enerji etkinliklerinin geliştirilmesi amacıyla pirolitik çevrime ısıtma hızının, piroliz süresinin ve piroliz son sıcaklığının etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre pirolitik fırın için yeni ısıtma programı geliştirilmiştir. Belirlenen ısıtma programı uygulandığında pirolitik ankastre fırının temizleme etkinliğinin % 25 oranında arttırıldığı, enerji tüketiminin ise % 27,21 oranında azaltıldığı saptanmıştır. Çalışmanın sonraki aşamasında pirolitik çevrim sırasında ortamda su bulunması durumunda temizlik etkinliği araştırılmış, su miktarı arttırıldığında kirlilik gideriminin arttığı belirlenmiştir. Hammadde ve piroliz sonucunda elde edilen katı ürünler elementel, FTIR ve SEM/EDX analizleri ile karakterize edilmişlerdir. Sonuç olarak, pirolitik ankastre fırınlar için temizleme etkinliği ve enerji verimliliği yüksek yeni sıcaklık algoritması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop the cleaning efficiency and to reduce the energy consumption during the pyrolytic cycle in a pyrolytic built-in oven. In this context, thermal decomposition behavior of the mixture of margarine and bouillon and the food residue obtained on the furnace wall were examined with thermogravimetric analyzer, the volatiles formed during thermal decomposition were determined by TGA/FTIR/MS. In addition, the effects of heating rate, pyrolysis time and pyrolysis final temperature on the pyrolytic cycle were investigated in order to increase the cleaning and energy efficiencies of pyrolytic built-in oven. According to the results, a new heating program was developed. When the new heating program was applied, the cleaning efficiency was enhanced about 25 % and the energy consumption was reduced about 27.21 %. Then, the cleaning efficiency was investigated in the presence of water within the oven during the pyrolytic cycle and it was determined that an increase in the amount of water led to increase in the mass loss of food residue. Raw material and solid products were characterized by elemental analysis, FT-IR and SEM/EDX. As a result, a new heating alghoritm with high cleaning and energy efficiencies was developed for pyrolytic built-in ovens.