Alabalığın raf ömrü üzerine tütsüleme yöntemlerinin etkisi
Effect of smoking methods on shelf-life of trout
  1. Tez No: 45901
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY KOLSARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmada, 80° salinometrelik salamurada 4 saat bekletilerek tuzlanan ve 28°C'da 8 saat tutularak soğuk tütsülenen ve 30°C'da 3 0 dakika, 50°C'da 30 dakika ve 80°C'da 45 dakika tutularak sıcak tütsülenen alabalıkların vakum paketlenerek +4±1°C ve -18±1°C s ıcaklıkl ardaki raf ömürlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. +4±l°C'da depolanan balıklar 0. günden başlayarak 4 'er günlük periyotlarla, -18±l°C'da depolanan balıklar ise aylık periyotlarla analize alınarak, toplam mezofilik aerobik bakteri, toplam psikrofilik aerobik bakteri, laktik asit bakteri sayıları, pH değeri, rutubet, kül, tuz, protein, yağ ve total volatil baz azotu (TVB-N) miktarları belirlenmiş ve duyusal değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, salted for 4 hours in 80° salinometer brine and the shelf-life of trout vacuum packed by cold smoking (for 8 hours at 28°C) and hot smoking (for 30 minutes at 30°C, for 30 minutes at 50°C, then for 45 minutes at 80°C) was determined during the storage periods at +4±1°C and -18±1°C temparatures. The fish stored at +4±1°C were analysed for periods of 4 days from the beginning, and the fish stored at -18±1°C were analysed for periods of months to determine total mesophilic aerobic, total psychrotropic aerobic and lactic acid bacterial counts, pH value, moisture, ash, salt, protein, fat and total volatile bases nitrogen (TVB-N) contents and sensory evaluation was made.