Ankara'da gecekondu bölgelerinde yaşayan ailelerin ekonomik problemleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45903
  2. Yazar: BİNNUR ÖZTÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELTEM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA'DA GECEKONDU BÖLGELERİNDE YAŞATAN AİLELERİN EKONOMİK PROBLEMLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Binnur ÖZTÜRÜN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Meltem BAYRAKTAR 1995.96 sayfa Jüri : Prof. Dr. Meltem Bayraktar Prof.Dr. Emine Gören Doç.Dr. Şükran Şafak Bu araştırma gecekondu bölgelerinde yaşayan ailelerin ekonomik problemleri, bu problemlere getirdikleri çözüm yolları ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına Ankara'nın beş merkez ilçesinde bulunan gecekondu bölgelerinde yaşayan evli çift ve çocuklardan oluşan çekirdek aileler alınmıştır. Araştırma sonucunda ailelerde en çok rastlanan ekonomik problemlerin tatil ve eğlenceye para ayıramama, tasarruf edememe, eveşyası satın alamama gibi problemler olduğu bulunmuştur. Ekonomik problemlerin görülme sıklığı; Ailedeki birey sayısına, aile gelirine, ailelerin gelirlerinin yeterliliği konusundaki düşüncelerine göre değişmektedir. Borç para almak, çeşitli şeyleri ödünç almak, memleketten yardım almak, harcamalarda değişik ödeme tiplerinin kullanmak ve komşularla yardımlaşmak ailelerin ekonomik problemlerine getirdikleri çözüm yollan arasındadır. Anahtar Sözcükler : Gecekondu, Kentleşme, Ekonomik problemler, Ekonomik durum, Gelir, Gelir Yönetimi, Bütçe, Tasarruf, Çözüm Yolları.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT If aster Thesis A RESEARCH ON THE ECONOMIC PROBLEMS OF FAMILIES LIVING IN ANKARA'S“GECEKONDU”(SLUMS) Binntır ÖZTÜRÜN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Home Economics Supervisor : Prof. Prof. Dr. Meltem BAYRAKTAR 1995. 96 pages Juri : Prof. Prof. Dr. Meltem Bayraktar Prof.Dr. Emine Gören Assoc. Prof. Dr. Şükran Şafak This research had been planned and proceeded to investigate the economic problems of families living in“Gecekondu”. The solutions and various factors affecting them were also investigated. The research had been conducted on families which are composed from parents and children in the five central regions of Ankara where the“gecekondu”are found. The results of this research indicates that the most encountered economic problems are that the concerned families are not able to save money, to go for vacation and entertainment and to buy new house appliances and f urnatures.IV How often those economic problems is encountered in certain family realy differs according to the number of persons living in the family, the family income, whether this income is sufficient or not. To borrow money or house appliances, to take help from the original home, to use different ways for paying of the expenses and to take aid from the neighbours are among the solutions suggested for these problems. Key Words :“Gecekondu”(Slums), Economic problems, Economic situtation, Income, Income management, Budget, Saving, Solution methods.