Azotlu gübre dozlarının iki yerelması (Helianthus tuberosus L.) hattının verim ve verim öğelerine etkisi
  1. Tez No: 45904
  2. Yazar: CÜNEYT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AZOTLU GÜBRE DOZLARININ İKİ YERELMASI (Helianthus tuberosus L.) HATTININ VERİM VE VERİM Ö?ELERİNE ETKİSİ CÜNEYT ÖZTÜRK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Neşet Arslan 1995, Sayfa:51 Jüri : Prof. Dr. Neşet ARSLAN : Prof.Dr. Orhan ARSLAN : Prof. Dr. özer KOLSARICI Bu araştırma, Ankara koşullarında, Azotlu Gübre Dozlarının iki Yerelması (Helianthus tuberosus L.) Hattının Verim ve Verim öğelerini Etkisini belirlemek amacı ile Ankara üniversitesiZiraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında, 1994 yılında yapılmıştır. Araştırma materyali olarak, bölümümüzde çoğaltılan, beyaz ve pembe kabuklu iki yerelması hattı kullanılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak 1 Nisan 1994 tarihinde kurulmuştur. Azotlu gübre olarak % 30'luk amonyum nitrat dekara 0,5,10,15,20 kg/da saf madde vejetasyon döneminde her türlü bakım işlemleri yerine getirilip, hasat ekim ayının ikinci haftasında yapılmıştır. Denemede elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir. Bitki Boyu: Pembe kabuklu yerelması hattında ortalama 243.3 cm, beyaz kabuklu yerelması hattında ise ortalama 256,5 cm olarak bulunmuştur. Gübrelemenin hatların boyuna önemli bir etkisi olmamıştır. Yumru Verimi: Pembe kabuklu yerelması hattında ortalama 3886,2 kg/da, beyaz kabuklu yerelması hattında ise ortalama 4177,8 kg/da olmuştur. En yüksek yumru verimi pembe kabuklu yerelması hattında 15 kg/da N, beyaz kabuklu yerelması hattında ise 20 kg/da N dozunda bulunmuştur. Bitki Başına Yumru Sayısı: Pembe kabuklu yerelması hattında ortalama 36,81 adet beyaz kabuklu yerelması hattında ise ortalama 47,50 adet olmuştur. Gübre dozu arttıkça bitki başına yumru sayısı da artmıştır. Ortalama Yumru Ağırlığı : Pembe kabuklu yerelması hattında ortalama 25,44 g, beyaz kabuklu yerelması hattında ise ortalama 21,48 g olmuştur. Gübre dozu arttıkça ortalama yumru ağırlığı azalmıştır.Bitki Başına (Ocak) Yumru Verimi: Pembe kabuklu yerelması hattında ortalama 933,02 g, beyaz kabuklu yerelması hattında ise ortalama 1003,10 g olmuştur. Bitki başına (Ocak) yumru verimi pembe kabuklu yerelması hattında 15 kg/da N, beyaz kabuklu yerelması hattında ise 20 kg/da N dozunda elde edilmiştir. Sap Verimi: Pembe kabuklu yerelması hattında ortalama 3411,2 kg/da, beyaz kabuklu yerelması hattında ise ortalama 4362,6 kg/da olarak bulunmuştur. Sap veriminde gübre dozlarının etkisi düzenli bir seyir göstermemiştir. Kuru Madde Oranı: Pembe kabuklu yerelması hattında ortalama % 23,41, beyaz kabuklu yerelması hattında ise ortalama % 20,38 olarak bulunmuştur. Her iki hatta da en yüksek kuru madde 10 kg/da azot dozunda bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Yerelması, hat, bitki boyu, ortalama yumru ağırlığı, yumru sayısı, yumru verimi, sap verimi, kuru madde oranı.
Özet (Çeviri)
IV ABSRACT Master Thesis THE EFFECTS NITROGEN FERTILIZER DOSES ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF LINES JERUSALEM ARTICHOKE (Helianthus tuberosus L.) Cüneyt ÖZTÜRK Ankara Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1995, Page:51 Jury : Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Orhan ARSLAN Prof. Dr. özer KOLSARICI This research was carried out to determine the effects nitrogen fertilizer doses on yield and yield comparents of two lines Jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus L.) under Ankaraconditions at the Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1994. The two white and pink Jerusalem artichoke line that have been produced at our department as research material have been used. It has been installed on 1 April 1994 with 4 repeatings according to the divided parcels at the operation blocks. 30 percent of (NH« JiNOj has been used to 0-5-10-15-20 on kg/da. During the vegetation period, all sorts of procedures have been performed and harvesting has been made in the second week of October. The results were found as summerized below: Length of Plant: At the pink Jerusalem artichoke line has been found as avarage 243,3 cm and the white Jerusalem artichoke line as avarage 256,5 cm. Fertilize hasn't extremelly effected length of line. Tuber Yield Per Plant: At the Jerusalem artichoke line has been found as avarage 933,02 g and the white Jerusalem artichoke line as avarage 1003,10 g. Tuber yield per plant; at the pink Jerusalem artichoke line has been found on 15 kg/da N dose and at the white Jerusalem artichoke line has been found on 20 kg/da N dose. Tuber Number Per Plant: At the pink Jerusalem artichoke line has been found as avarage 36,81 and the white Jerusalem artichoke line as avarage 47,50. Tuber numbers per plant has increased with increased dose of fertilizer. Tuber Yield: At the pink Jerusalem artichoke line has been found as avarage 3886,2 kg/da and the white Jerusalem artichoke line asVI avarage 4177,8 kg/da. The heighest of the tuber yield, at the pink Jerusalem artichoke line has been found on 15 kg/da N dose, and at the white Jerusalem artichoke line has been found 20 kg/da N dose. Stem Yield: At the pink Jerusalem artichoke line has been found on avarage 3411,2 kg/da and the white Jerusalem artichoke line as avarage 4362,6 kg/da. Stem yield hasn't been effected orderly by fertilizer dose too. Dry Matter Ratio: At the pink Jerusalem artichoke line has been found as avarage 23,41 % and the white Jerusalem artichoke line as avarage 20,38 %. The heighest dry matter ratio has been found on 10 kg/da N dose, at every two line. KEY WORDS: Jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus L.), Line Lenght of Plant, Tuber Yield Per Plant, Tuber Number, Tuber Yield, Stem Yield, Dry Matter Ration.