Mogan Gölünün fosfor bütçesi ve klorofil konsantrasyonunun tahmini
The Phosphorus budget and the prediction of chlorophyll a concentration of Mogan lake
  1. Tez No: 45908
  2. Yazar: SERAP PULATSÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Doktora Tezi MOGAN GOLÜ' NUN FOSFOR BÜTÇESİ VE KLOROFİL KONSANTRASYONUNUN TAHMİNİ Serap POLATSÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Fikri AYDIN 1995, Sayfa: 131 Jüri : Yard. Doç. Dr. Fikri AYDIN Prof. Dr. Muammer ERDEM Prof.Dr. Gülten KOKSAL Bu araştırmada, Dillon-Rigler'e ait fosfor bütçe modeli Mogan Gölü'ne uyarlanmıştır. Modelin amacı, gölün toplam fosfor konsantrasyonunu ve buna bağlı olarak ortalama klorofil a konsantrasyonunu tahmin etmektir. Gölde fosfor bütçe parametreleri olan fosfor yüklemesi, fosfor tutulma katsayısı ve akış oranı değerleri hesaplanmıştır. Fosfor yüklemesi, toplam fosfor yükünün göl alanına bölünmesi ile toplam fosfor yükü ise, doğal (karasal ve atmosferik) ve suni fosfor yüklerinin toplanması ile bulunmuştur. 1993 ve 1994 yılları için sırasıyla olmak üzere, göle karadan gelen fosfor yükü 126,61 kg/yıl ve 112,40 kg/yıl, atmosferden gelen fosfor yükü, 22,53 kg/yıl ve 15,29 kg/yıl, suni fosfor yükü ise her iki yıl için 2998 kg olarak hesaplanmıştır. 1993 ve 1994 yılları için sırasıyla, toplam fosfor yükü, 3147,14 kg/yıl ve 3125,69 kg/yıl, toplam fosfor yüklemesi, 560,99 kg/km2/yıl ve 557,16 kg/km2/yıl olarak hesaplanmıştır. Fosfor tutulma katsayısı, 1993 ve 1994 yılları için sırasıyla 0,74 ve 0,75, akış oranı ise her iki yıl için 2,05 olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan fosfor bütçe parametrelerine ilişkin değerler baz alınarak gölün toplam fosfor konsantrasyonu tahmin edilmiş, 1993 vel994 yılları için tahmin edilen toplam fosfor konsantrasyonu değerleri (20,06 mg/m3 ve 21,23 mg/m3) ile analitik yöntemle elde edilen toplam fosfor konsantrasyonu değerleri (23,47 mg/m3 ve 23,07 mg/m3) birbirine yakın bulunmuştur.Gölün toplam fosfor konsantrasyonundan yararlanılarak gölde klorofil a konsantrasyonunu tahmin eden bir model (Klorofil a = 2,01 + 0,0072 TP2 - 0,000068 TP3, r = 0,81) belirlenmiştir. 1993 ve 1994 yıllan için sırasıyla olmak üzere, modeli kullanarak tahmin edilen (4,31 mg/m3 ve 4,58 mg/m3) ve analitik yöntemle bulunan klorofil a konsantrasyonu değerleri (5,40 mg/m3 ve 5,69 mg/m3) de benzerlik göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Fosfor bütçe modeli, fosfor yüklemesi, fosfor ve klorofil a konsantrasyonlarının tahmini, Mogan Gölü, azot ve fosfor fraksiyonları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE PHOSPHORUS BUDGET AND THE PREDICTION OF CHLOROPHYLL a CONCENTRATION OF MOGAN LAKE Serap POLATSÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Asst.Prof.Dr. Fikri AYDIN 1995, Page: 131 Jury : Asst.Prof.Dr. Fikri AYDIN Prof. Dr. Muammer ERDEM Prof. Dr. Gülten KOKSAL In this research, Dillon-Rigler's phosphorus budget model adopted to the Mogan Lake. The purpose of the model, to predict total phosphorus concentration which was used to predict the average chlorophyll a concentration in the lake. The values of the phosphorus budget parameters (phosphorus loading, phosphorus retention coefficient and flushing rate) were calculated. The phosphorus loading was calculated by dividing the total load to the lake area. The total load to the lake was calculated as the sum of the natural load (from land and atmospher) and artificial load. Phosphorus load from land to lake was calculated as 126.61 kg/year and 112.40 kg/year, from atmospher 22.53 kg/year and 15.29 kg/year for 1993 and 1994 respectively, artificial phosphorus load of the lake was calculated as 2998 kg/year, for both years. Total phosphorus load was calculated as 3147.14 kg/year and 3125.69 kg/year and total phosphorus loading was calculated as 560.99 kg/km2/year and 557.16 kg/km2/year for 1993 and 1994 respectively. Phosphorus retention coefficents were calculated as 0.74 and 0.75 for 1993 and 1994, respectively and the flushing rates were calculated as 2.05 for both years. Depending on the Dillon-Rigler model, total phosphorus concentrations predicted for 1993 and 1994 (20.06 mg/m3 and 21.23 mg/m3) and total phosphorus concentration values obtained by analytical methods (23.47 mg/m and 23.07 mg/m3) were found close to each other.IV A model ( Chlorophyll a = 2.01 + 0.0072 TP2 - 0.000068 TP3, r = 0.81) determining the chlorophyll a concentration from the total phosphorus concentration was determined. The chlorophyll a concentration values which were predicted by using this model (4.31 mg/m3 and 4.58 mg/m3) and the values obtained by analytical methods (5.40 mg/m3 and 5.69 mg/m3) were found similar. Key Words : Phosphorus budget model, phosphorus loading, the prediction of phosphorus and chlorophyll a concentrations, nitrogen and phosphorus fractions.