Geleneksel bankalar ile katılım bankalarının finansal performanslarının Basel III kriterleri açısından kıyaslanması
Comparing the financial performance of conventional and participation banks with Basel III criteria
- Tez No: 459081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı; ekonomik alanda temel yapı taşı olan bankaların türleri içerisinde yer alan geleneksel bankalar ile katılım bankalarının farklılıklarını incelemek, dünya ekonomisinde giderek büyüyen ve ilgiyi üzerine çeken katılım bankalarının neden önemsendiğini anlatmak ve geleneksel bankalar ile katılım bankalarının kıyaslanmasında, Basel III kriterlerini de göz önünde tutarak performans analizi yapmaktır. Bu çalışmada Türkiye'de 2010-2015 yılları arasında faaliyette bulunan 10 geleneksel banka ve 2 katılım bankasının mali tablolarından elde edilen veriler kullanılarak çalışma iki dönem halinde incelenmiştir. Basel III öncesi dönem olarak 2010-2012 yılları arası ve Basel III sonrası dönem olarak da 2013-2015 yılları arası esas alınmıştır. Analizler sonucunda hem geleneksel bankalar ile katılım bankaları, hem de Basel III öncesi ve sonrası dönemler itibariyle çeşitli kıyaslamalar yapılmıştır. Yapılan kıyaslamalara göre Basel III kriterlerinin her iki banka türünde de finansal yapılarında önemli değişikliklere sebep olduğu, finansal rasyolardaki değişmelerle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is to examine the differences between conventional banks and participation banks and to explain the reasons of worlwide growing interest to participation banks. Moreover, for comparison of conventional banks and participation banks, performance analysis is made keeping Basel III criteria in mind. This study, using the data obtained from financial statements of 10 conventional and 2 participation banks operating in Turkey between the years 2010-2015, is carried out for two time periods. Years 2010-2012 are studied as pre-Basel III period and years 2013-2015 are studied as Basel III period. In the analysis as well as the pre-Basel III and Basel III periods, conventional and participation banks also compared with each other.according to comparisons made, it is seen that Basel III criteria led to significant changes in financial structures of both types of banks, and this is determined by the changes in financial ratios.