Sürdürülebilirlik ile finansal performans arasındaki ilişki: Katılım bankaları ve geleneksel bankalar üzerine karşılaştırmalı bir analiz
The relationship between sustainability and financial performance: A comparative analysis on participation banks and conventional banks
- Tez No: 1019333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SELÇUK SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Kurumsal raporlama alanında günümüzdeki en önemli gelişmelerden bir tanesi olan sürdürülebilirlik açıklamaları gün geçtikçe birçok şirket tarafından benimsenmektedir. Hem şirketlerin kendi risk yönetimi açısından hem de paydaşların yatırım yapma, ortaklık kurma gibi nedenlerle ihtiyaç duyduğu bu bilgilerin standartlaşmasına ve karşılaştırılabilir olmasına duyulan ihtiyaç, 2023 yılında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları Vakfı tarafından Uluslararası Sürdürülebilirlik Raporlaması Standartları'nın yayımlanmasına yol açmıştır. Bu standartlar Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından çevirileri yapılarak yayımlanmış ve ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. Çalışmamızda, belirlenmiş olan katılım ve geleneksel bankaların sürdürülebilirlik açıklamaları ile finansal performansları arasındaki ilişkinin panel veri analizi aracılığıyla belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda bankaların 2019-2024 yılları arasındaki kurumsal raporları Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlaması Standartları üzerinden içerik analizine tabi tutularak sürdürülebilirlik açıklama kalitesi skorları hesaplanmış ve bağımsız değişken olarak modele dahil edilmiştir. Aktif kârlılık oranı, özkaynak kârlılık oranı ve net faiz marjının bağımlı değişken; aktif büyüklüğü ve sermaye yeterliliği oranının ise kontrol değişkeni olarak yer aldığı analizde sürdürülebilirlik açıklama kalitesi skoru ile finansal performans arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability disclosures, one of the most important developments in corporate reporting today, are being adopted by many companies day by day. The need for standardization and comparability of this information, which is required both by companies for their own risk management and by stakeholders for investment and partnership purposes, led to the publication of the International Sustainability Reporting Standards by the International Financial Reporting Standards Foundation in 2023. These standards were translated and published by the Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority and have been implemented in our country. This study aims to determine the relationship between the sustainability disclosures and financial performance of selected participation and conventional banks through panel data analysis. In this context, the corporate reports of banks between 2019-2024 were subjected to content analysis based on the Turkish Sustainability Reporting Standards, and sustainability disclosure quality scores were calculated and included in the model as independent variables. In the analysis, where the return on assets, return on equity, and net interest margin served as dependent variables, and total assets and the capital adequacy ratio served as control variables, no statistically significant relationship was found between the sustainability disclosure quality score and financial performance.