Karbon nokta yapılarının sentezi ve fotolüminesans özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of carbon dots and investigation of their photoluminescence properties
  1. Tez No: 459114
  2. Yazar: KÜBRA BİLMİŞOĞLU BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MENZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kırmızı soğandan karbon nokta numuneleri hazırlandı. Elde edilen karbon nokta numunesinin yapısını belirlemek için XRD ve FTIR spektrumları alındı. Ayrıca karbon nokta numunelerinin boyut ve yüzey yükü analizleri de yapıldı. Karakterize edilen bu numunelerin fotofiziksel özellikleri incelendi. Bu amaçla numunenin sulu ortamda oda sıcaklığında absorpsiyon ve floresans ölçümleri alındı. Farklı uyarma dalgaboylarında alınan floresans spektrumlarıyla karbon nokta numunesi için en uygun uyarma dalgaboyu belirlendi. Daha sonra karbon nokta numunesinin fotofiziksel özellikleri üzerine konsantrasyon, pH ve sıcaklığın etkisi incelendi. Konsantrasyon çalışmaları ile uygun çözeltinin 250 μl/4950 μl saf su karışımı olduğu belirlendi. Bu konsantrasyonda yapılan pH çalışması ile karbon noktanın fizyolojik pH'ya yakın değerlerde ve yüksek sıcaklıklarda floresans özelliğinin oldukça iyi olduğu ve uzun zaman aralığında (3 ay) kararlılığını koruduğu gözlendi. Bu sonuçlar, doğal bir bitkiden elde edilen karbon noktanın biyo-görüntüleme, kimyasal-sensör, nanomedikal ve ışık saçan diyotlar gibi birçok alanda kullanıma sahip olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, carbon quantum dot samples were prepared by using the red onion. XRD and FTIR spectra were taken to determine the structure of the obtained carbon dot samples. It was also analyzed the size and surface load of the carbon dots sample. The photophysical properties of these samples were investigated. For this purpose, absorption and fluorescence measurements of the samples were taken at room temperature in aqueous media. The optimum excitation wavelength for the carbon dot sample was determined with the fluorescence spectra taken at different excitation wavelengths. Then, the effect of concentration, pH and temperature on the photophysical properties of the carbon dots sample was investigated. The concentration studies indicated that the appropriate solution was a mixture of 250 μl / 4950 μl pure water. With the pH study performed at this concentration, it was observed that the carbon dot had a very good fluorescence property at values close to physiological pH and high temperatures and it maintained its stability over a long period of time (3 months). These results showed that carbon dot obtained from a natural plant can be used in many field, such as bio-imaging, chemical-sensors, nanomedical and light emitting diodes.