Kahramanmaraş ilinde deprem kaynaklı muhtemel heyelan riski
Possible landslide risk due to earthquake in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 918677
  2. Yazar: İLYAS YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Depremler, dünya yüzeyinin morfolojik evriminde kritik bir rol oynamakta ve uzun süreli topoğrafik değişimlere katkıda bulunmaktadır. Bu jeodinamik süreçler, yükselti değişimlerine ve çöküntü alanlarının oluşumuna yol açarken, aynı zamanda kütle hareketleri ve diğer jeomorfolojik olguları da tetiklemektedir. Bu çalışma, Kahramanmaraş'ta deprem kaynaklı heyelan riskini çevresel parametrelerin detaylı analizi ile değerlendirmektedir. CBS kullanılarak, heyelan riskini etkileyen 13 kriter belirlenmiş ve bu kriterler kapsamlı bir risk analizi için ağırlıklandırılmıştır. Çok yüksek, yüksek, orta, düşük ve çok düşük risk sınıfları oluşturulmuş ve bu sınıfların mekânsal dağılımları incelenmiştir. Çok yüksek risk alanları, Pazarcık ve Türkoğlu Segmentleri ile Çardak Fay Hattı çevresinde yoğunlaşmakta olup, bu bölgeler aktif fayların varlığı, yüksek sismik tehlike ve yüzey kırıkları ile karakterize edilmektedir. Ayrıca, düşük hidrojeolojik geçirgenliğe sahip birimlerin varlığı ve yüksek eğim değerleri, bu bölgelerdeki risk seviyelerini daha da artırmaktadır. Kahramanmaraş'ta, Andırın ve Onikişubat ilçelerinin güneyinde herhangi bir deprem meydana gelmemiş olmasına rağmen, yüksek yağış miktarları ve eğimli araziler, yağış kaynaklı heyelan riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Deprem kaynaklı heyelan riski, Kahramanmaraş'ın farklı bölgelerinde değişken seviyelerde devam etmektedir; çok yüksek risk taşıyan alanlar 59.341 hektar büyüklüğünde olup, heyelan oranı %29 ve yapı sayısı 4.145 olarak belirlenmiştir. Buna karşılık, çok düşük riskli alanlar toplam 235.585 hektar olup, bu bölgelerde heyelan gözlemlenmemekte ve yapı sayısı 52.283'tür; bu da yerleşim alanının %21'ini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes play a critical role in the morphological evolution of the Earth's surface, contributing to long-term topographic changes. These geodynamic processes lead to changes in elevation and the formation of subsidence areas, while also triggering mass movements and other geomorphological phenomena. This study evaluates the risk of earthquake-induced landslides in Kahramanmaraş through a detailed analysis of environmental parameters. Geographic Information Systems (GIS) were used to identify 13 criteria affecting landslide risk, which were then weighted for a comprehensive risk analysis. Risk classes of very high, high, medium, low, and very low were established, and the spatial distributions of these classes were examined. Very high-risk areas are concentrated around the Pazarcık and Türkoğlu Segments, as well as the Çardak Fault, which are characterized by the presence of active faults, high seismic hazards, and surface fractures. Additionally, the existence of units with low hydrogeological permeability and high slope values further increases the risk levels in these regions. In Kahramanmaraş, although no earthquakes have occurred in the southern areas of Andırın and Onikişubat districts, high rainfall amounts and steep terrains significantly elevate the risk of rainfall-induced landslides. The risk of earthquake-induced landslides continues to vary across different regions of Kahramanmaraş; very high-risk areas cover 59,341 hectares, with a landslide rate of 29% and 4,145 structures identified. In contrast, very low-risk areas total 235,585 hectares, where no landslides have been observed, and the number of structures is 52,283, accounting for 21% of the settlement area.